Futsalistki grają w Rosji

Reaktywowana reprezentacja futsalu zagra na turnieju w Krasnogorsku. Naszymi rywalkami medalistki MŚ.


W styczniu reaktywowana została reprezentacja Polski w futsalu kobiet. Jej selekcjonerem został Wojciech Weiss. Futsalowa reprezentacja wróciła do łask PZPN po blisko dwóch latach przerwy. Przypomnijmy, iż w lutym 2013 roku ten sam zarząd związku co dziś po raz pierwszy powołał do życia żeńską reprezentację w piłce halowej ale po ponad roku jej działalność po cichu została zawieszona.

Nowym selekcjonerem reaktywowanej futsalowej reprezentacji Polski został Wojciech Weiss, opiekun futsalowej drużyny AZS UAM Poznań. 38-letni Weiss wcześniej był m.in. członkiem sztabu szkoleniowego futsalowej reprezentacji gdy funkcjonowała ona w latach 2013-2014. Od pięciu sezonów Weiss prowadzi poznański zespół AZS UAM w żeńskiej Ekstralidze futsalu. Jego największym ligowym sukcesem było zdobycie podwójnej korony - mistrzostwa Polski w Ekstralidze futsalu oraz triumf w Akademickich Mistrzostwa Polski. UAM Poznań oba złota wywalczył w tym roku.

Pierwszym międzypaństwowym sprawdzianem reaktywowanej reprezentacji będzie turnieju towarzyski w Krasnogorsku nieopodal Moskwy który rozegrany zostanie w dniach 6 - 9 maja. Kadra Polski zagra kolejno z Rosją, Hiszpanią oraz Iranem. Rosjanki na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Gwatemali zajęły 2. miejsce natomiast Hiszpania drugi raz z rzędu wywalczyła brązowy medal. Jak podaje organizator imprezy: jest to  jeden z nielicznych turniejów na świecie dla drużyn narodowych kobiet, jego dobra organizacja, pozytywne opinie uczestników sprawiają że w przyszłości możliwe jest zwiększenie liczby uczestników i uzyskanie statusu nieoficjalnych mistrzostw Europy.

Do Rosji selekcjoner Weiss zabrał 14 zawodniczek. Prawie wszystkie powołane zawodniczki grały zimą w Ekstralidze futsalu natomiast wszystkie futsalowe reprezentantki obecnie grają na poziomie Ekstraligi, I ligi bądź II ligi kobiet na dużym boisku. W kadrze są wszystkie cztery najskuteczniejsze piłkarki futsalowej Ekstraligi z ostatniego sezonu na czele z królową strzelczyń Iloną Sotor z Głogówka. Za zachowanie czystego konta bramkowego biało-czerwonych będzie zaś odpowiadała Karolina Klabis z Krakowa oraz Andżelika Dąbek z Lubina - będąca jedyną kadrowiczką grającą w Ekstralidze (Zagłębie Lubin) oraz również jedyną, która nie grała zimą w ligowy futsal.

Mimo iż sport należy oddzielać od polityki to w przypadku turnieju który rozgrywany jest z okazji "Dnia Zwycięstwa" upamiętniającego kapitulacje Niemiec w 1945 roku trudno nie nawiązać do historii. Sam turniej wpisuje się bowiem w historyczną wykładnie budowaną przez dziesiątki lat przez ZSRR i dzisiejszą Rosję. Należy pamiętać, że zakończenie II wojny światowej w Europie - w przypadku państw zajętych przez Armię Czerwoną, w których ustanowiono następnie niepochodzące z wyboru rządy i niedemokratyczny system polityczny - trudno uznać jako triumf wolności.

reprezentacja Polski
bramkarki: Andżelika Dąbek (Zagłębie Lubin - klub trawiasty), Karolina Klabis (AZS UJ Kraków)
rozgrywające: Alicja Busza, Laura Czudzińska, Monika Marczak Alicja Zając (wszystkie AZS UAM Poznań), Hanna Cerajewska (Kotwica Kórnik), Aleksandra Jędrak (Gol Częstochowa), Magdalena Knysak, Justyna Maziarz, Natalia Sitarz, Kinga Wilk (wszystkie AZS UJ Kraków), Ilona Sotor (Strzelec RB Gorzyczki Głogówek), Magdalena Zduńczyk (AZS AWF Warszawa)

selekcjoner: Wojciech Weiss (Poznań)
asystent: Samuel Jania (Tychy)
trener bramkarek: Łukasz Błaszczyk (Pniewy)
kierownik: Julita Szumińska (Poznań)
fizjoterapeuta: Bartosz Grobelny (Poznań)
lekarz: Mirosław Dąbal (Bytom)


O wynikach reprezentacji Polski poinformujemy po zakończeniu turnieju.