Najmłodsza z wyróżnionych

21-letnia Ewelina Kamczyk to najmłodsza piłkarka nominowana w plebiscycie tygodnika „Piłka Nożna".

W pierwszy weekend lutego w stołecznym Hotelu Hilton odbędzie się wręczenie nagród w plebiscycie organizowanym przez tygodnik „Piłka Nożna". Drugi raz z rzędu redakcja popularnego pisma przyzna tytuł Piłkarka Roku. Oprócz ubiegłorocznej laureatki Katarzyny Kiedrzynek z francuskiego PSG nominowane są także Katarzyna Daleszczyk (Medyk POLOmarket Konin), Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna), Aleksandra Sikora (Medyk POLOmarket Konin) oraz Agnieszka Winczo (BV Cloppenburg).

Najmłodszą w gronie nominowanych piłkarek jest Ewelina Kamczyk. Ofensywna pomocniczka Górnika Łęczna ma 21 lat. Kamczyk w plebiscycie nieoficjalnie reprezentuje złote pokolenie rocznika 1996/97, które w 2013 roku osiągnęło największy sukces w historii naszej reprezentacyjnej piłki, czyli zdobyło złoty medal na turnieju finałowym corocznych Mistrzostw Europy U17. Dotychczas wizerunkową i sportową twarzą złotej drużyny siedemnastek była Ewa Pajor. Od momentu, kiedy Ewa odeszła z Medyka Konin do VfL Wolfsburg więcej gra jednak w reprezentacji niż w klubie, a to według kapituły plebiscytu za mało, aby znaleźć się w gronie pięciu najlepszych polskich piłkarek minionego roku.

Ewelina Kamczyk miała bardzo udany 2016 rok. Z Górnikiem Łęczna zdobyła wicemistrzostwo Polski i doszła do finału Pucharu Polski. W obu przypadkach Górniczki musiały obejść się jednak smakiem głównej nagrody, którą w Ekstralidze i w Pucharze zgarnął Medyk POLOmarket Konin. Jesienią zespół z Lubelszczyzny rozegrał najlepszą rundę w historii klubu. W cyklu wiosna - jesień Kamczyk rozegrała 25 mecze w Ekstralidze i strzeliła 24 bramki. Dobra dyspozycja w lidze przełożyła się na grę w kadrze narodowej. W mienionym roku zagrała we wszystkich trzynastu oficjalnych meczach reprezentacji.

Swoją piłkarską przygodę Ewelina Kamczyk rozpoczęła w swojej rodzinnej miejskości. Początkowo grała w LKS Krzyżanowice w powiecie raciborskim, a następnie przeszła do typowo żeńskiej drużyny Czarni Gorzyce. Na początku 2013 roku została piłkarką ówczesnego mistrza Polski - Unii Racibórz. W tym samym roku zadebiutowała w Ekstralidze i Lidze Mistrzyń, zdobyła swoje pierwsze mistrzostwo Polski oraz z reprezentacją złoty medal ME U17. Wraz z nadejściem 2014 roku przeszła do konińskiego Medyka. Jej transfer był wówczas spowodowany bankructwem Unii. Od półtora roku gra natomiast w Górniku Łęczna. Na szczeblu Ekstraligi rozegrała już 72 mecze i zdobyła 50 goli. W seniorskiej kadrze wystąpiła już 31 razy.