Z roku na rok coraz lepiej

231 klubów wystawiło w tym sezonie swoją drużynę w rozgrywkach piłkarstwa kobiecego na szczeblu seniorskim.

Od kilkunastu lat obserwujemy coroczny wzrost klubów piłkarskich, które biorą udział w ligowych rozgrywkach piłkarstwa kobiecego w Polsce. Każdy rozpoczynający się nowy sezon jest rekordowym pod względem ilości klubów i drużyn grających w żeńskich ligach oraz ilości zarejestrowanych piłkarek.

Obecnie w Polsce mamy już pięć szczebli piłkarstwa kobiecego na poziomie seniorek. Najwyższą ligą jest Ekstraliga kobiet obejmująca terytorialne cały kraj. Jej zapleczem są dwie grupy I ligi z podziałem na północ i południe. Niżej są cztery grupy II ligi. Najniższą ligą jest zaś III liga, która w tym sezonie jest podzielona na 19 grup. Absolutną nowością jest IV liga. Powstała ona w tym sezonie w Małopolsce i na Mazowszu.

W tym sezonie w rozgrywkach ligowych na poziomie seniorskim udział bierze 231 klubów, które na wszystkich szczeblach ligowych wystawiły łącznie 270 drużyn (wliczamy w to rezerwy klubów). Od początku sezonu wycofało się 10 drużyn co jest małą liczbą, choć z uwagi na trwający sezon będzie ona jeszcze rosła. Przez ostatni rok liczba grających zespołów wzrosła o 9% natomiast przez ostatnie dziesięć lat blisko o trzysta procent.

Zestawienie nawiązuje do zespołów, które zgłosiły się do rozgrywek i w sezonie 2016/2017 rozegrały minimum jeden mecz.