Grupa mistrzowska i spadkowa

Wiemy już, które zespoły zagrają w grupie mistrzowskiej oraz grupie spadkowej Ekstraligi kobiet.

Przedostatnia kolejka sezonu zasadniczego Ekstraligi zadecydowała o tym, które drużyny zagrają w grupie mistrzowskiej oraz w grupie spadkowej.

Podział ligi na dwie grupy to efekt zainicjowanej dwa lata temu reformy rozgrywek najwyższego szczebla piłkarstwa kobiecego. Obecny sezon jest drugim, w którym Ekstraliga gra na wzór zreformowanej przed czterema laty męskiej Ekstraklasy.

W przeciwieństwie do rozgrywek męskiej Ekstraklasy punkty uzyskane w sezonie zasadniczym nie będą dzielone, lecz w całości przejdą do grup mistrzowskiej i spadkowej.

Niezależnie od wyników ostatniej 22. kolejki Ekstraligi, która odbędzie się 22 kwietnia (jeden mecz przełożony na 29 kwietnia) liga zostanie podzielona na zespoły:

grupa mistrzowska
- Medyk Konin
- Górnik Łęczna
- AZS PWSZ Wałbrzych
- UKS SMS Łódź
- Czarni Sosnowiec
- AZS Wrocław

grupa spadkowa
- Olimpia Szczecin
- Mitech Żywiec
- AZS UJ Kraków
- AZS PSW Biała Podlaska
- Sztorm AWFiS Gdańsk
- GOSiRki Piaseczno

Pierwsza kolejka gier w grupach planowana jest na 3 maja, ostatnia zaś na 27 maja. Terminarze spotkań według wcześniej ustalonego klucza poznamy po rozegraniu wszystkich spotkań sezonu zasadniczego.

Faworytem do mistrzostwa Polski jest broniący tytułu Medyk Konin. Górnik Łęczna, jeśli nie przeskoczy Medyka to ma zagwarantowane wicemistrzostwo kraju. Gra toczy się o brązowy medal i o utrzymanie. Największe szanse na podium ma AZS PWSZ Wałbrzych, UKS SMS Łódź i Czarni Sosnowiec. Zapewne do ostatniej kolejki będzie toczyła się walka o utrzymanie, ponieważ na chwilę obecną każdy z zespołów znajdujących się w grupie spadkowej jest zagrożony degradacją.