Co z tą I ligą?

Pierwszoligowe kluby rozgrywają aż o 1/3 mniej meczów niż zespoły z Ekstraligi. Czas na powiększenie ligi?

W 2014 roku powiększono grono zespołów Ekstraligi z 10 do 12 drużyn. Już rok później dołożono do tego podział na grupy mistrzowską i spadkową co znów wydłużyło sezon z 22 do 27 spotkań. W dwa lata kluby musiały więc przestawić się na system gier z 18 meczów na aż 27 meczów w sezonie ligowym. Zupełnie żadnych zmian nie przeprowadzono w tym czasie na poziomie pierwszej ligi kobiet...

Obecnie kluby, które wchodzą do elity muszą zmierzyć się nie tylko z wyższym poziomem piłkarskim, dalszymi wyjazdami, większymi kosztami, ale też ze zdecydowanie większą ilością meczów do rozegrania. Sezon wydłuża się dla nich o całą jedną rundę. Aktualnie w I lidze sezon trwa przez 18 kolejek. Ekstraliga rozgrywa o 9 spotkań więcej. Kluby Ekstraligi i I ligi biorą jeszcze obowiązkowy udział w rozgrywkach Pucharu Polski - więc dochodzi minimum jeden dodatkowy mecz.

Ekstraliga - 12 drużyn
I liga - 10 drużyn
II liga - 12 drużyn
III liga - od 4 do 14 drużyn
IV liga - od 6 do 10 drużyn


To wszystko efekt małej ilości zespołów w obu grupach I ligi. Dla porównania Ekstraliga liczy 12 zespołów; tyle samo drużyn gra także w każdej z grup II ligi. Dlaczego więc I liga liczy tylko dziesięć drużyn? Mała liga to nie tylko mało meczów, ale także krótka runda wiosenna, która trwa... dokładnie dwa miesiące. Trzy lata temu zdarzyła się historia, że jeden z klubów I ligi cała rundę wiosenną rozegrał w czasie 4 maja - 7 czerwca czyli w jeden miesiąc i trzy dni! Przykładowo we Francji i Niemczech najwyższa liga i jej zaplecze skupia po dwanaście drużyn i na obu poziomach kluby grają tyle samo.

Po dwanaście drużyn w II lidze, granie aż 27 spotkań w Ekstralidze to chyba najlepsze argumenty za tym, aby powiększyć wreszcie I ligę do 12 zespołów? Jeśli liga ma realnie funkcjonować wydaje się to być jednym rozwiązaniem. No, chyba że chcemy mieć ligę, która jest tylko na papierze. Swoją drogą co to za nagroda, skoro zespół wchodzący do pierwszej ligi rozgrywa w niej mniej spotkań niż wcześniej w II i często też w III lidze?