Gospodynie wygrały. Holandia z mistrzostwem Europy

Przez cztery tygodnie w Holandii odbywał się turniej finałowy kobiecych Mistrzostw Europy. Udział w Euro 2017 wzięło pierwszy raz aż 16 zespołów. Były to Niemcy, Francja, Anglia, Norwegia, Szwecja, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy, Islandia, Szkocja, Dania, Austria, Belgia, Rosja, Portugalia oraz Holandia, która jako gospodarz nie musiała przechodzić przez eliminację.

Tytuł mistrzyń Europy wywalczyła dość nieoczekiwanie Holandia, która tym samym przerwała hegemonie Niemek, które triumfowały w siedmiu poprzednich turniejach. Holenderki w finale pokonały Dunki 4:2. Holandia tym samym została czwartym krajem historii, który zdobył europejski czempionat. Ośmiu krotnie Euro wygrywały Niemki (ostatni raz w 2013), dwa razy Norwegia (ostatni raz 1993) i raz Szwecja (w 1984).

Reprezentacje Holandii i Danii w ostatnim czasie miały okazję grać z naszą kadrą narodową. We kwietniu 2016 roku zremisowaliśmy w Tychach z Danią 0:0, a dwa miesiące później na wyjeździe ulegliśmy Dunkom 0:6 i po tym meczu zmienił się selekcjoner Polek. Z kolei w październiku 2015 roku graliśmy z Holandią mecz towarzyski w Jeleniej Górze. Holenderki wystawiły nieco rezerwowy skład. Do przerwy to my prowadziliśmy 1:0 lecz w przerwie zgasło światło i meczu nigdy nie dokończono.

Polkę na Euro 2017 w Holandii reprezentowały dwie przedstawicielki Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Monika Mularczyk sędziowała mecze jako sędzia główna, a Anna Dąbrowska była sędzią asystentką. Następny turniej UEFA Women's Championship odbędzie się w 2021 roku. Gospodarz nie jest jeszcze znany.