Reforma wieku w II i III lidze

To będzie jedna z najistotniejszych reform w ostatnich latach. II i III liga będzie dla zawodniczek powyżej 15 lat.

Rozpoczynający się właśnie teraz sezon w rozgrywkach II i III ligi kobiet będzie ostatnim w którym mogą grać tak młode zawodniczki. Reforma przygotowana i zatwierdzona już przez Polski Związek Piłki Nożnej zakłada podwyższenie minimalnego wieku zawodniczek grających na tych dwóch szczeblach rozgrywkowych. Obecnie w II lidze najmłodsza grająca zawodniczka może mieć 14 lat. Na poziomie III ligi mogą występować natomiast zawodniczki mające po 13 lat. To według niektórych za młody wiek do gry w lidze nazywającej się seniorską.

Od następnego sezonu 2018/2019 najmłodsza zawodniczka w drugiej lidze będzie mogła mieć 15 lat. O wiele większa reforma czeka natomiast rozgrywki III ligi. Od przyszłego sezonu minimalny wiek będzie wynosił 14 lat, a od kolejnego, czyli od 2019/2020 w rozgrywkach III ligi kobiet będą mogły uczestniczyć zawodniczki 15-letnie. Oznacza to więc, że w dwa lata minimalny wiek zawodniczek grających w III lidze zostanie podwyższony dwa razy. To bardzo gruntowana zmiana w regulaminie III ligi, która w większości województw jest najniższym szczeblem rozgrywek ligowych.

Reforma ma spowodować większy rozwój rozgrywek młodzieżowych. Zapewne w niektórych okręgach tak będzie. Sytuacja nieco inaczej może natomiast wyglądać w mniejszych miejscowościach gdzie dziś juniorki młodsze grają wspólnie w lidze z juniorkami starszymi i seniorkami. Zapewne część małych klubów będzie miało problem z wydzieleniem całej drużyny młodzieżowej i seniorskiej. No ale cóż, reforma klepnięta. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że wpłynie korzystnie na obraz piłkarstwa kobiecego w Polsce.