Eliminacje do Mundialu 2019

Zespół Miłosza Stępińskiego rozpoczyna eliminacje do Mistrzostw Świata 2019. Osiem meczów o punkty.

Po roku przygotowań pod okiem nowego selekcjonera reprezentacja Polski kobiet w piłce nożnej zaczyna eliminacje do nadchodzącego Mundialu. Od września 2017 do września 2018 biało-czerwone będą grały w eliminacjach do Mistrzostw Świata, które w 2019 roku zorganizuje Francja. Aktualnymi mistrzyniami świata są Amerykanki.

W drodze losowania naszymi rywalkami zostały Szwajcara, Szkocja, Białoruś i Albania. Nasza reprezentacja była losowana z trzeciego koszyka spośród pięciu. Oznacza to więc, że zagramy z dwoma teoretycznie silniejszymi rywalami i dwoma słabszymi. To i tak zadanie łatwiejsze niż w el.Mundialu 2015, kiedy to w grupie mieliśmy o jeden zespół więcej.

Jeszcze nigdy w historii żeńska kadra Polski nie zakwalifikowała się do turnieju finałowego Mistrzostw Świata tak samo zresztą, jak do Mistrzostw Europy. Czy tym razem jest szansa na turniejowy debiut w dużej imprezie?

W rankingu FIFA z naszych rywalek najmocniejsza jest Szwajcaria - 16 miejsce. Szkocja to rywal z 22 pozycji (graliśmy z nią w poprzednich eliminacjach MŚ). Białoruś i Albania to zespoły, z którymi bez najmniejszych problemów powinniśmy wygrać. Sukcesem będzie zajęcie drugiego miejsca w grupie, czyli wyprzedzenie Szwajcarii bądź Szkocji.

Awans do Mundialu 2019 wywalczą zwycięzcy wszystkich siedmiu grup eliminacyjnych. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc zagrają pomiędzy sobą w barażach o ósme europejskie miejsce. W turnieju finałowym wystąpią 24 drużyny z sześciu światowych federacji.

kolejność meczów Polski
Polska - Białoruś (15 września, Łęczna)
Szwajcaria - Polska (19 września, Biel)
Albania - Polska (24 listopada 2017)
Polska - Albania (6 kwietnia 2018)
Szkocja - Polska (10 kwietnia 2018)
Polska - Szkocja (12 czerwca 2018)
Białoruś - Polska (31 sierpnia 2018)
Polska - Szwajcaria (4 września 2018)

Spotkanie Polska - Białoruś odbędzie się w Łęcznej w najbliższy piątek o godzinie 18. Kto nie będzie mógł dotrzeć na Lubelszczyźnie będzie mógł obejrzeć mecz w telewizji. Transmisje przeprowadzi Polsat Sport. Początek przedmeczowego studia o 17:40.