10 lat od meczu w Chicago

Mija właśnie dokładnie dziesięć lat od jedynego wyjazdu reprezentacji Polski do Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone uchodzą za jeden z głównych bastionów kobiecej piłki nożnej na świecie. Piłkarki grające w kadrze narodowej USA są rozpoznawalne na całym świecie. Za przykład można tu wymienić choćby Hope Solo czy Alex Morgan, która podobno jest najlepiej zarabiającą futbolistką w historii kobiecej piłki. W parze z popularnością amerykańskiej piłki idą też wyniki. Amerykanki od lat są liderem światowego rankingu FIFA.

Seniorska Reprezentacja Polski jeszcze nigdy nie rozegrała oficjalnego meczu z Amerykankami. Właśnie teraz mija dokładnie 10 lat od pierwszego i zarazem ostatniego pobytu polskiej kadry narodowej w Stanach Zjednoczonych. Na przełomie września i października 2007 roku reprezentacja "A" prowadzona wówczas przez selekcjonera Jana Stępczaka rozegrała w Chicago towarzyski mecz z Meksykiem.

Jedyne spotkanie Polek rozegrane za oceanem obyło się na słynnym stadionie Soldier Field mogącym pomieścić ponad 60-tysięcy widzów, a więc na większym obiekcie niż Stadion Narodowy w Warszawie. Było to niezwykle ważne wydarzenie dla naszych piłkarek, z których zdecydowania większość pierwszy, a także jak do tej pory jedyny raz udała się do Ameryki. Mimo przedmeczowych zapowiedzi o możliwej kilkunastotysięcznej publiczność mecz oglądało około trzech tysięcy widzów.

Spotkanie z Meksykanami w Chicago nasza kadra przegrała 1:2. Gola dla nas strzeliła Patrycja Pożerska. Najlepszą piłkarką na boisku uznano polską bramkarkę Izabelę Godzińską. W tym meczu swój reprezentacyjnych debiut zaliczyły Agata Tarczyńska, Karolina Bochra i Natalia Czernielewska. Reprezentacji towarzyszył Jerzy Engel z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Polki za wielką wodą nie były długo. Wyleciały z Warszawy we czwartek, a wróciły już w poniedziałek.

Na początku 2013 roku reprezentacja U19 prowadzona wówczas przez Wojciecha Basiuka miała polecieć do Stanów. Planowe były mecze towarzyskie z Kanadyjkami i Meksykankami. Ostatecznie z planów nic nie wyszło. Później zarówno reprezentacja A, jak i U19 spotykała się turniejach towarzyskich w Chorwacji i Rosji z Amerykankami, ale były to jedynie młodzieżowe reprezentacje stanowe.

mecz towarzyski, Chicago (USA), 30.09.2007
Meksyk - Polska 2:1
Medina x2 - Pożerska

Polska: Godzińska - Płonowska (80 Czernielewska), Rytwińska, Nazarczyk, Żyła (53 Kasperska), Stobba (66 Rusek), Żelazko, Maciaszczyk (83 Kawalec), Pożerska (75 Winczo), Tarczyńska (46 Bochra), Gawrońska

skład reprezentacji
bramkarki: Anna Bocian (AZS Wrocław), Izabela Godzińska (AZS PWSZ Biała Podlaska).
zawodniczki z pola: Katarzyna Rusek (AZS PWSZ Biała Podlaska), Karolina Bochra, Dominika Maciaszczyk, Ewa Żyła, Patrycja Pożerska, Justyna Nazarczyk, Anna Żelazko (wszystkie AZS Wrocław), Anna Gawrońska, Joanna Płonowska, Agata Tarczyńska, Natalia Czernielewska (wszystkie Medyk Konin), Marta Stobba, Agnieszka Winczo (obie Gol Częstochowa), Paulina Rytwińska, Paulina Kawalec, Daria Kasperska (wszystkie Unia Racibórz).