Brak zainteresowania MP U19

Najmniejsza ilość zgłoszonych klubów do Mistrzostw Polski U19 od kilku lat. Zamiast zmian PZPN chwali wynik.

Blisko o 40% mniej drużyn w porównaniu do ubiegłego roku zgłosiło się w tym sezonie do Mistrzostw Polski Juniorek Starszych U19. O medale będzie w tym sezonie walczyć 25 klubów. To liczba pokazująca słabość tych rozgrywek i potwierdzającą fakt, iż rywalizacja młodzieżowa w dalszym ciągu wysoko przegrywa z piłkarstwem seniorskim, w którym juniorki odgrywają kluczową rolę bez względu czy mowa o klubach z Ekstraligi czy choćby z III ligi kobiet.

Podobnie jak w latach ubiegłych Mistrzostwa Polski U19 będą rozgrywane w trzech etapach. Jesienią w ośmiu grupach terytorialnych rozegrane zostaną jednodniowe eliminacje, a wiosną w czterech grupach odbędą się jednodniowe turnieje półfinałowe spośród, których osiem drużyn zapewni sobie awans do tygodniowego turnieju finałowego, który z kolei odbędzie się już po sezonie ligowym w czerwcu.

W tym roku awansować do drugiej rundy eliminacji będzie niezwykle łatwo. Oprócz jednej grupy w siedmiu pozostałych zagrają tylko po trzy drużyny, a z każdej grupy awans do wiosennych półfinałów uzyskają po dwie drużyny. To efekt znikomego zainteresowania rozgrywkami. Liczba 25 zgłoszonych drużyn to najsłabszy wynik od kilku, a może nawet i kilkunastu lat. Zobaczmy...

sezon 2017/18 - zgłoszonych drużyn 25
sezon 2016/17 - zgłoszonych drużyn 40
sezon 2015/16 - zgłoszonych drużyn 27
sezon 2014/15 - zgłoszonych drużyn 37
sezon 2013/14 - zgłoszonych drużyn 31
sezon 2012/13 - zgłoszonych drużyn 32

Powyżej uwzględniono drużyny zgłoszone do Mistrzostw Polski U19 w poszczególnych sezonach według list zgłoszeniowych zatwierdzonych przez PZPN. Nie oznacza to jednak, ze taka liczba grała, ponieważ zazwyczaj do 10% drużyn wycofywało się przed turniejami albo nie była do nich dopuszczona ze względów formalnych. Jeśli w tym roku drużyny także będą rezygnować z gry w trzyzespołowych grupach to... czy taki system rozgrywek ma jakikolwiek sens? Dla porównania - troszkę większym zainteresowaniem od MP U19 cieszą się futsalowe Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U18.

Najmniejsza liczba drużyn na przestrzeni lat zgłoszonych do najważniejszych rozgrywek młodzieżowych stanowiących bezpośrednie zaplecze seniorskiej piłki nie dla wszystkich wydaje się problem. Na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej możemy przeczytać "Do rozgrywek zgłosiło się aż 25 drużyn". To dobra mina do złej gry. Te "aż" stanowi circa dziesięć procent klubów piłkarstwa kobiecego uczestniczących w ligowych rozgrywkach. Tylko połowa klubów Ekstraligi chce rywalizacji swoich juniorek.

W sezonie 2017/2018 rozgrywki MP U19 są przeznaczone dla zawodniczek z roczników 1999-2001 i 2002 (nie biorących udziału w rozgrywkach MP U16). Czas gry w jednodniowych kwalifikacjach wynosi 2x20 minut natomiast w turnieju finałowym: (w meczach grupowych – 2x30 minut; w meczach finałowych, o 1 i 3 miejsce - 2 x 40 minut). Mistrz od PZPN otrzyma 25 tysięcy złotych, a kolejni medaliści 15 i 10 tysięcy.

Rozpoczynające się lada dzień mistrzostwa będą XIX edycją rywalizacji Juniorek Starszych. Złotego medalu będzie bronić Medyk Konin. Piłkarki z Wielkopolski jako jedyny klub brały udział w każdym turnieju finałowym mistrzostw U19. Na osiemnaście startów w finałach Medyczki zdobyły aż 17 medali, z czego 12 z nich to złote krążki. W latach 2003 - 2010 Konin osiem razy z rzędu zostawał mistrzem. Prawie regularnym uczestnikiem finałów mistrzostw jest też AZS Wrocław - 16 udziałów na 18 możliwych kwalifikacji.

turnieje eliminacyjne, 25 października 2017
awans uzyskają po dwa zespoły z każdej grupy
Grupa I: LKS Rolnik B. Głogówek - gospodarz; UKS Gimnazjum Istebna; KKS Czarni Sosnowiec
Grupa II: MUKS 11 Zielona Góra - gospodarz; TKKF Stilon Gorzów Wlkp.; MKS Olimpia Szczecin
Grupa III: Tarnovia Tarnów – gospodarz; LKS Respekt Myślenice; AS Progres Kraków; Resovia Rzeszów
Grupa IV: WAP Włocławek - gospodarz; UKS Górnicza Konin; UKS SMS Łódź
Grupa V: MUKS Praga Warszawa – gospodarz; AZS PSW Biała Podlaska; Łysica Bodzentyn
Grupa VI: KKP Stomilanki Olsztyn - gospodarz; Stomil Olsztyn S.A.; KS Sztorm AWFiS Gdańsk
Grupa VII: KKPK Medyk Konin – gospodarz; UKS Orzeł 2010 Wałcz; Pogoń Zduńska Wola
Grupa VIII: UKS Bielawianka Bielawa - gospodarz; Ślęza Wrocław; KS AZS Wrocław

turnieje półfinałowe, 25 kwietnia 2018
cztery grupy po cztery zespoły

turniej finałowy, 23-29 czerwca 2018
8 drużyn; 3 mecze grupowe; finał i mecz o 3. miejsce