Augustyn zagwizdała w UWCL

Sędzia Ewa Augustyn poprowadziła swój pierwszy mecz na elitarnym poziomie UEFA Women's Champions League.

Rozgrywki UEFA Women's Champions League dzielą się na dwa etapy. W sierpniu rozgrywane są trwające tydzień turnieje kwalifikacyjne z udziałem czterech drużyn w grupie spośród, których mistrz grupy wyłoniony po rozegraniu trzech spotkań uzyskuje awans do 1/16 finału. W gronie 32-drużyn zakwalifikowanych do fazy pucharowej połowa z nich to zespoły wyłonione w kwalifikacjach, a druga połowa to drużyny z najlepszych europejskich lig, które nie muszą brać udziału w grupowych eliminacjach.

Dlatego też na poziomie 1/16 Ligi Mistrzyń rozpoczyna się elitarna rywalizacja. W tym sezonie smaku Champions League na tym poziomie pierwszy raz skosztowała Ewa Augustyn z Gdańska. Jedna z najlepszych polskich sędzi w ostatnią środę poprowadziła swój pierwszy mecz fazy pucharowej UWCL. Do rozstrzygnięcia przypadło jej rewanżowe starcie pomiędzy Slavia Praga - FK Mińsk. Mistrz Czech w pierwszym meczu pokonał mistrza Białorusi 3:1, a w rewanżu zwyciężył 4:3 i awansował do szesnastki najlepszych drużyn w Europie.

Razem z debiutującą 28-letnią Augustyn do stolicy Czech udały nieco bardziej doświadczone 29-letnia Aleksandra Prus z Warszawy i 28-letnia Karolina Skalska z Wrocławia jako sędzie asystentki, a także 37-letnia Karolina Tokarska z Opola (wcześniej znana pod nazwiskiem Radzik) jako sędzia techniczna. W pierwszej połowie podyktowany został rzut karny dla białoruskiego zespołu, a w trakcie całego meczu Augustyn pokazała łącznie cztery żółte kartki - po dwie dla każdej z drużyn. Wcześniej Ewa sędziowała już w Lidze Mistrzyń ale na poziomie eliminacyjnym.

Od kilku miesięcy Ewa Augustyn jest sklasyfikowana w trzeciej kategorii UEFA sędzi głównych. W tej samej grupie umieszczona jest także Karolina Tokarska. Wyżej w najwyższej grupie jest tylko Monika Mularczyk. Po tym jak gdańszczanka uzyskała awans jej kariera na szczeblu międzypaństwowym nabrała przyspieszenia. Wcześniej przez dwa lata głównie prowadziła zawody z udziałem drużyn młodzieżowych. Teraz gwiżdże seniorkom. We wrześniu prowadziła mecz eliminacji Mistrzostw Świata pomiędzy Węgrami a Danią.

W 1/16 Ligi Mistrzyń oprócz meczu w Pradze przedstawicielki Kolegium Sędziów PZPN brały także udział w starciu Manchester City - SKN St.Pölten. Arbitrem głównym tego spotkania była Monika Mularczyk, a pomagały jej Kinga Seniuk-Mikulska, Katarzyna Wasiak oraz sędzia techniczna Michalina Diakow. Pozostaje mieć nadzieje, iż na następnych coraz wyższych poziomach UWCL również zobaczymy nasze zespoły sędziowskie. W ubiegłym sezonie Mularczyk doszła do ćwierćfinału.