Najsłabszy sezon Wrocławia

Seria dziesięciu meczów bez zwycięstwa. To najsłabszy sezon w wykonaniu AZS Wrocław w historii zasłużonego klubu.

Z formalnego punktu widzenia, AZS Wrocław w Ekstralidze kobiet gra nieprzerwanie od 1997 roku. To właśnie wtedy Klub Środowiskowy AZS Wrocław przejął od Klubu Sportowego AZS AWF Wrocław sekcję piłki nożnej kobiet. Chwilę później Wrocław stał się stolicą kobiecej piłki nożnej w Polsce. W sezonach 2000-2008 wrocławska drużyna była mistrzem Polski. Nigdy wcześniej i nigdy później żaden inny klub nie był mistrzem tak długo.

Po hegemoni we Wrocławiu zostały już tylko wspomnienia zapisane na kartach historii. W tym sezonie AZS Wrocław rozgrywa swoją najgorszą rundę w historii klubu. Na dwanaście dotychczas rozegranych spotkań piłkarki z Dolnego Śląska wygrały tylko jedno. Dwa zremisowały, a aż dziewięć przegrały. Z bilansem pięciu punktów zajmują 11. miejsce w Ekstralidze, a od ostatniej lokaty oddziela je jedynie fakt, iż wygrały z ostatnią obecnie drużyną w lidze.

Obecna seria wrocławianek to 10 kolejnych meczów bez zwycięstwa. O tym, że ten sezon nie będzie dla Akademiczek łatwy było wiadomo już przed sezonem, ale chyba nikt nie zakładał, że będzie aż tak źle tym bardziej, iż rok wcześniej AZS Wrocław w miarę poradził sobie z problemami finansowymi i widmem rozpadnięcia się Ekstraligowego zespołu.

Już w maju, jeszcze przed końcem sezonu poprzedniego drużynę opuściły dwie najskuteczniejsze piłkarki, a później okazało się, że latem z drużyny odeszły zawodniczki, które strzeliły wspólnie 71% wszystkich goli zdobytych przez dolnośląski zespół. Nowych transferów z zewnątrz praktycznie nie było. Zmienił się trener, którym został zaledwie 24-letni Dawid Gomola pracujący już wcześniej w klubie. Do tego przez błędy w kwestiach formalnych rezerwy klubu spadły po jednym sezonie z pierwszej do drugiej ligi.

Obecnie AZS Wrocław jest zespołem zagrożonym spadkiem z piłkarskiej elity. O tym, czy tak się stanie zadecydują jednak rozgrywki wiosną przyszłego roku. Spadek z elity byłby wręcz czymś nieprawdopodobnym ponieważ od 1995 roku Wrocław nieprzerwanie ma swoje przedstawicielstwo w Ekstralidze. W dwóch ostatnich kolejkach 2017 roku AZS zagra z dwoma beniaminkami. Najpierw na wyjeździe z Unifreeze Górzno, a następnie u siebie ze Sportową Czwórką Radom. Dla całej trójki będą to niezwykle ważne mecze...

[ EKSTRALIGA KOBIET ]