Wróciła do gry. Wróci do kadry?

Patrycja Pożerska po blisko rocznej przerwie wróciła na boisko. Wróci też do gry w reprezentacji Polski?


Ostatniej zimy podczas turnieju halowego więzadła krzyżowe w kolanie zerwała Patrycja Pożerska grająca w drugoligowym niemieckim klubie Blau-Weiß Hohen Neuendorf. Kontuzja niezwykle doświadczonej i utytułowanej piłkarki prawie na rok wykluczyła ją z gry. Opuściła całą rundę wiosenną w 2.Bundeslidze i niemalże całą rundę jesienną bieżącego sezonu. Dopiero w ostatni weekend wróciła do ligowej rywalizacji.

Swój powrót po kontuzji zaliczyła 12 listopada podczas meczu z BV Cloppenburg. Na boisku zameldowała się 63. minucie. Niestety jej drużyna uległa przeciwniczkom 0:5. Razem z Pożerską w podberlińskim Blau-Weiß Hohen Neuendorf gra także Hanna Konsek i Evelyn Niciński. Cała trója to byłe reprezentantki Polski. Byłe, ponieważ przez ostatni rok nie grały w kadrze. Pożerska z nich wszystkich ma jeszcze największe szansę na powrót do reprezentacji. Wiosną pewnie znów otrzyma powołanie na turniej w Turcji (przełom lipca i marca) bądź kwietniowe albo czerwcowe mecze o punkty eliminacji zblizającego się Mundialu we Francji.

33-letnia pomocniczka w kadrze przestała grać na początku w 2014 roku. Była to decyzja ówczesnego selekcjonera. 2,5 roku później zmienił się selekcjoner. Został nim Miłosz Stępiński, który ponownie zaprosił do kadry Pożerską i inne doświadczone piłkarki takie jak Katarzyna Kiedrzynek czy choćby Agnieszka Wiczno. Te dwie mają pewne miejsce w składzie. Pożerska przez kontuzję i długą nieobecność miejsce w reprezentacji jak na razie straciła. Jeśli wróci w 2018 roku do kadry i zagra w choć jednym meczu eliminacji Mundialu 2019 to stanie się pierwszą polską piłkarką, która pięciokrtonie brała udział w eliminacjach Mistrzostw Świata (2003, 2007, 2011, 2015 i 2019).

Pożerska ma szanse na przekroczenie magicznej liczby 100 występów w reprezentacji. Jest to magiczna granica, ponieważ dotychczas przeskoczyły ją jedynie dwie zawodniczki: Maria Makowska - 111 meczów oraz Marta Ostrębska - 101. W przypadku trzeciej w rankingu Agnieszki Szondermajer jej licznik zatrzymał się na liczbie - 90. Patrycja w seniorskiej kadrze zadebiutowała jako szesnastolatka w 2001 roku. Już w swoim drugim meczu strzeliła bramkę Chorwacji, dzięki czemu dziś po Dominice Grabowskiej i Katarzynie Jendryczko jest jedną z trzech najmłodszych strzelczyń w historii reprezentacji. W kadrze przez ponad 15 lat występów rozegrała 83 mecze i zdobyła 21 goli.

Patrycja Pożerska pochodzi z Kątów Wrocławskich. Już jako trzynastolatka zadebiutowała w Ekstralidze. W latach 2001 - 2008 nieprzerwanie zdobywała mistrzostwo Polski. Najpierw osiem razy z rzędu z AZS Wrocław, następnie grała także w mistrzowskim zespole Unii Racibórz. Od 2013 roku próbuje swoich sił w Niemczech. Grała w drugoligowych SV Bardenbach i Blau-Weiß Hohen Neuendorf. Pół roku spędziła także w MSV Duisburg grającym w najwyższej Bundeslidze. W sezonie 2014/15 powróciła do Polski zdobywając wicemistrzostwo z Zagłębiem Lubin i wróciła do Niemiec. Trzeci sezon z rzędu gra w Hohen Neuendorf.