AZS PSW Biała Podlaska po jesieni (8)

Jak w rundzie jesiennej Ekstraligi kobiet spisał się AZS PSW Biała Podlaska?

Zespół z Podlasia po dziesięciu sezonach nieprzerwanej gry w Ekstralidze kobiet spadł w końcówce maja z piłkarskiej elity. Dość kontrowersyjnie został umieszczony w północnej grupie I ligi kobiet zamiast w grupie południowej. W połowie lipca okazało się jednak, ze GOSiRki Piaseczno, które w poprzednim sezonie też walczyły o utrzymanie zrezygnowały z gry w elicie. Miejsce podwarszawskiego klubu w elicie zajęła Biała Podlaska, która zakończyła poprzedni sezon na 11. miejscu przed zdegradowanym Sztormem Gdańsk. W ten sposób AZS PSW rozgrywa właśnie swój jedenasty sezon na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce.

Czy Biała Podlaska dobrze wykorzystuje prezent od losu w postaci gry w Ekstralidze, a nie w I lidze? Można powiedzieć, że jest nieźle. Choć trzy zwycięstwa na 14 spotkań to niewiele, ale wystarcza, aby być na 8. miejscu po pierwszej części sezonu i mieć cztery punkty przewagi nad strefą spadkową. Zazwyczaj po spadku z Ekstraligi zespoły rozpadają się kadrowo. W tym przypadku było inaczej. Nie trzeba było budować zespołu na nowo. Trzon i większość zawodniczek pozostała w nowej drużynie, którą latem objął trener Michał Kwiecień.

Początek sezonu nie był dla AZS łatwy. Po pierwsze liga rozpoczęła się dla tych piłkarek trzy tygodnie wcześniej niż zakładano (Ekstraliga ruszyła na początku sierpnia, a I liga miała ruszyć pod koniec sierpnia), a przecież decyzja o przywróceniu Białej do piłkarskiej elity pojawiła się w połowie lipca. Po drugie, na samym początku piłkarki trenera Kwietnia zagrały z dwoma najlepszymi drużynami w kraju - Medykiem Konin i Górnikiem Łęczna, później była jeszcze pechowa porażka z AZS UJ Kraków i grająca w osłabieniu z Mitechem Żywiec.

W 5. kolejce zawodniczki grające pod szyldem Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej pierwszy raz w sezonie zapunktowały wygrywając z AZS Wrocław 2:1. Był to przełomowy mecz ponieważ rozpoczął trwającą łącznie przez 5 spotkań serię meczów bez porażki. Złożyły się na to dwa zwycięstwa i trzy remisy. Biała ostatni raz taką dobrą passę miała jesienią 2010 roku. Skoro już  mowa o rekordach to na zakończenie rozgrywek w tym roku kalendarzowym Biała wygrała z Radomiem aż 6:0 co było rekordową wygraną w 11-letniej historii gry Białej Podlaskiej w Ekstralidze.

Od początku sezonu nową bramkarką w zespole jest Dominika Dewicka sprowadzona z Polonii Poznań. Druga z nowych bramkarek Daniela Kosińska z AZS Wrocław na początku sezonu zerwała więzadła krzyżowe. Przez kontuzję długo nie pograła także Katarzyna Michalska. Najpierw leczyła kontuzję z wiosny, a gdy wróciła na boisko to niedługo przytrafił się jej kolejny długotrwały uraz. Jesienią najwięcej czasu na boisku spędziła najbardziej doświadczona w drużynie - Anna Sosnowska. Czołową napastniczką w drużynie jest Klaudia Lefeld, która ostatnio zadebiutowała nawet w seniorskiej reprezentacji Polski.

Rozegrane mecze ligowe w sezonie
(w kolejności od pierwszego do ostatniego)

Czas gry
(najpierw łączny czas gry; w nawiasie liczba rozegranych spotkań)