Z Sosnowca do Wałbrzycha

Weronika Klimek będzie bronić w AZS PWSZ Wałbrzych. Ostatnie 1,5 roku spędziła w Czarnych Sosnowiec.

Aktualny brązowy medalista Ekstraligi kobiet AZS PWSZ Wałbrzych przebywa obecnie na tygodniowym obozie przygotowawczym w Strzegomiu w powiecie świdnickim na Dolnym Śląsku. To tak właściwie obóz dochodzeniowy, ponieważ wałbrzyszanki dopiero niedawno rozpoczęły przygotowania do rundy wiosennej. Wśród zawodniczek, które udały się na tygodniowe zgrupowanie jest nowa bramkarka...

Wiosną bramki zespołu grającego pod szyldem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu ma strzec Weronika Klimek. 27-letnia golkiperka pochodzi z Lubelszczyzny. Przez ostatnie półtora roku była związana z innym Ekstraligowym klubem - Czarnymi Sosnowiec, które w tym sezonie są głównym rywalem Wałbrzycha w walce o brązowy medal. Obecnie PWSZ ma cztery punkty mniej i gorszy bilans meczów bezpośrednich z Sosnowcem, który jest na 3.miejscu w Ekstralidze i o jedną lokatę wyprzedza Akademiczki.

Klimek jest wychowanką Motoru Lublin. Swój pierwszy mecz w ligowej piłce nożnej kobiet rozegrała jesienią 2006 roku. Parę lat później przeszła do innego klubu z tego miasta - Widoku. Latem 2012 roku dostała angaż w najlepszym klubie w swoim regionie Górniku Łęczna, z którym zdobywała Ekstraligowe medale i mogła nawet wystąpić w finale Pucharu Polski. Miała jednoroczny epizod w Błękitnych Stargard z którymi awansowała z II do I ligi po czym latem 2016 roku związała się z Czarnymi Sosnowiec.

Jest to bramkarka, która dotychczas miała możliwość wspólnego trenowania z najlepszymi bramkarkami w Polsce co miało swoje plusy i minusy w postaci możliwości rozwoju, ale także hamowania regularnych występów. W Motorze Lublin, a następnie w Górniku Łęczna rywalizowała m.in. z Katarzyną Kiedrzynek (obecnie francuskie PSG), a przez ostatnie pół roku w Sosnowcu była zmienniczką Anny Szymańskiej. Kiedrzynek i Szymańska od lat są reprezentantkami Polski i najlepszymi polskimi bramkarkami. Klimek długo była postrzegana jako rezerwowa.

Przez trzy sezony gry w Łęcznej w okresie 2012 - 2015 zagrała raptem w dziewięciu meczach Ekstraligi. Potem odbiła się w drugoligowych Błękitnych i w Ekstraligowym Sosnowcu. W poprzednim sezonie Ekstraligi zagrała we wszystkich meczach w pełnym wymiarze czasowym mając najlepszą frekwencję w zespole. Jej frekwencja przed obecnym sezonem została "nagrodzona" przez klub sprowadzeniem Szymańskiej z Medyka Konin co przesunęło Klimek na ławkę. W grudniu dostała wolną rękę w poszukiwaniu nowego pracodawcy. Teraz ponownie będzie miała okazję odbudować się w nowym klubie.

W rundzie jesiennej pierwszą bramkarką AZS PWSZ Wałbrzych była Andżelika Dąbek, futsalowa reprezentantka Polski z którą klub rozstał się w listopadzie. Wiosną Klimek będzie najprawdopodobniej numerem 1 w obsadzie bramkarki zespołu trenera Kamila Jasińskiego. O miejsce między słupkami będzie również rywalizować 22-letnia Patrycja Urbańska, która już od dłuższego czasu jest rezerwową w Ekstraligowym zespole i w miarę możliwości kalendarza rozgrywek pogrywa w drugoligowych rezerwach.


Znalezione obrazy dla zapytania fb logo fotografia - Radosław Piasecki