Wanda Pany

- Złotym literami napisałyśmy nową kartę historii naszego klubu - mówi Karolina Zaporowska, kapitan Wandy Kraków.


Historia rozgrywek Młodzieżowych Mistrzostw Polski U18 w futsalu rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to odbył się pierwszy turniej finałowy w tej kategorii wiekowej. Od tego czasu odbyło się siedem mistrzowskich turniejów. W pierwszych trzech edycjach triumfował Rolnik Głogówek. Następnie złote medale po jednym razie zdobywał Gol Częstochowa, Rekord Bielsko-Biała, AZS UW Warszawa oraz Wanda Kraków, która puchar ku niebu wniosła w ostatni weekend podczas dwudniowych mistrzostw odbywających się w Tychach na Śląsku.

- Zdobycie mistrzostwa to coś cudownego - przyznaje Karolina Zaporowska, kapitan Wandy Kraków. - Jadąc do Tych wiedziałyśmy, że jesteśmy jednym z faworytów do wywalczenia medalu. Nie przeszkadzało nam to bo bardzo chciałyśmy wygrać. Udało się. Wygrałyśmy wszystkie mecze w regulaminowym czasie gry, a w finale wygrywając 4:1 pokazałyśmy, kto w tym sezonie jest najlepszym zespołem w Polsce do lat osiemnastu - uśmiecha się Karolina. Wanda kolejno w mistrzostwach wygrała z takimi zespołami jak Zantka Chorzów, Unifreeze Górzno, Praga Warszawa, AZS UW Warszawa i w finale ponownie z Górznem. Przed finałem Wandeczki odśpiewały hymn narodowy, a po finale tańczyły w rytmie Miłości w Zakopanem. Fragment piosenki: "choć na parkiecie tłum, tu dzisiaj oprócz nas nikogo nie ma" był w tym momencie bardzo wymowny.

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu są rozgrywane w trzech kategoriach wiekowych U14, U16 i U18. Dla Wandy to pierwszy futsalowy złoty medal w historii klubu. - Cieszymy, że jesteśmy tym złotym rocznikiem - dodaje Zaporowska i po chwili jeszcze uzupełnia: - Ze względu na swój wiek był to dla mnie ostatni taki turniej. Łącznie grałam tylko w kategorii U18 w tym roku i rok wcześniej. Cieszę się, ze przez dwa lata mogłam być kapitanem tak wspaniałego zespołu. Ubolewam tylko, że tak późno wzięłam się za granie w klubie, przez co ominęły mnie wcześniejsze turnieje na hali - mówi z refleksją osiemnastolatka, która do krakowskiego klubu trafiła latem 2015 roku z swojego rodzinnego Miechowa.

Co według kapitan mistrzowskiego zespołu było kluczem do sukcesu? - Znaczna część naszych zawodniczek miesiąc wcześniej przegrała w finale MMP U16 z Pragą Warszawa. Po srebrnym medalu bardzo chciały się zrewanżować. To była niezwykle silna motywacja. Wiadomo także, ze w naszym składzie mamy wspaniałe indywidualności. Poza Julią Bastą, która gra z nami na co dzień na mistrzostwa nasz skład wzmocniły także reprezentantki Polski U17, Weronika Wójcik z AZS UJ Kraków oraz Paulina Tomasiak z UKS Trójka Staszkówka Jelna. One były naszymi armatami. Mogłabym wymieniać i chwalić każdą dziewczynę oddzielnie. Tak naprawdę, o tym kto, jaką wartość wniósł dla zespołu świadczą medale na szyjach. Medale zawisły na każdej szyi. U zawodniczek, trenerów, osób wspomagających. Każdy miał swój niepowtarzalny udział w naszym zwycięstwie - chwali kapitan mistrzyń.

Medale zawisły na szyjach każdej z zawodniczek, a niektóre otrzymały także indywidualne nagrody. Ania Bałuszyńska została wybrana najlepszą bramkarką mistrzostw, a wspomniane już Julia Basta i Paulina Tomasiak strzeliły po siedem goli zostając ex-aequo najlepszymi strzelczyniami turnieju. - Często zapomina się o obrończyniach dlatego też można jeszcze wspomnieć o Wiktorii Pietrzyk, która mimo, że nie zdobyła żadnej indywidualnej nagrody to jednak w znacznej części dzięki niej wygraliśmy mistrzostwa. Gdyby Wiki razem z naszą bramkarką nie broniła nas z tyłu z takim zaangażowaniem to pewnie rywalki strzeliłyby nam o parę bramek więcej co wniosłoby niepotrzebne nerwy. Nie miałam zamiaru nikogo wyróżniać z nazwiska, ale jak pomyślałam o Wiktorii to zmieniłam zdanie - komentuje Zaporowska.

Wanda Kraków to klub, który nieprzerwanie od siedmiu sezonów gra na poziomie I liga kobiet, gr. południowa w rozgrywkach na trawie. W tym sezonie klub z Nowej Huty wszedł także w koligacje z Słomniczanką Słomniki i pod nazwą Wanda Słomniczanka Słomniki część jego zawodniczek gra w Ekstralidze futsalu. Dotychczas w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu spośród wszystkich krakowskich klubów największe sukcesy osiągała Bronowianka Kraków, która na czas turniejów była wzmacniana zawodniczkami innych krakowskich i małopolskich zespołów - w istotnym stopniu także piłkarkami Wandy. Teraz futsalową pałeczkę w regionie przejęła Wanda. Efekty? W tym sezonie srebro U16 i złoto U18.

Znalezione obrazy dla zapytania fb logo zdjęcie - Śląski Związek Piłki Nożnej