Ćwierćfinaliści futsalu

Zakończył się sezon zasadniczy Ekstraligi futsalu. Teraz czas na ćwierćfinały pomiędzy północą i południem.


W pierwszy weekend lutego zakończył się sezon zasadniczy Ekstraligi futsalu, podczas którego drużyny rywalizowały w dwóch grupach terytorialnych - grupie północnej i grupie południowej. Już przed ostatnią kolejką rywalizacji grupowej znaliśmy część rezultatów, a teraz znamy już wszystkie...

Awans do fazy play-off wywalczyły po cztery zespoły z każdej grupy. W ćwierćfinałach zespoły z grupy północnej i południowej zagrają przeciwko sobie. Będą to TS ROW Rybnik, Wanda Słomniczanka Słomniki, AZS UJ Kraków i Rolnik Głogówek z południa oraz z północy - AZS UAM Poznań, AZS AWF Warszawa, AZS Uniwersytet Gdański i KU-AZS UW Warszawa. Pierwsze mecze 1/4 finału zaplanowane są na weekend 10/11 a rewanże na 17/18 lutego. Już wiadomo, że z rewanżami będzie kłopot, bo w tym samym czasie odbywać będzie się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu i znaczna część spotkań rewanżowych będzie musiała zostać przełożona za zgodą obu klubów.

O ile pary ćwierćfinałowe są inne niż rok temu to skład najlepszej ósemki pozostał praktycznie niezmieniony. Wyjątek stanowi KU-AZS UW Warszawa, który awansował do tego grona zamiast Kotwicy Kórnik. Jedynym niepokonanym zespołem z fazy grupowej jest TS ROW Rybnik. Za niespodziankę można uznać dopiero 3. miejsce w tabeli AZS UJ Kraków, aktualnego mistrza Polski. Uniwersytet Jagielloński to lider remisów. Na 10 meczów zremisował aż połowę.

Sama nazwa ćwierćfinały jest prestiżowa ale awansować do tej fazy rozgrywek nie było trudno. Awans uzyskało bowiem aż 8 z 11 grających zespołów. To tak naprawdę druga o wiele poważniejsza część sezonu. Największym przegranym pierwszej części sezonu jest Gol Częstochowa. Zespół ugrał tyle samo punktów co Rolnik Głogówek, ale w końcowej tabeli zajął miejsce za Rolniczkami ze względu na gorszy bilans bramkowy w meczach bezpośrednich. Negatywnie w historii tego sezonu zapisała się Żyrardowianka Żyrardów, która po rozegraniu jednego meczu wycofała się z ligi, przez co zespoły z grupy północnej rozegrały po dwa mecze mniej niż drużyny z drugiej grupy.

Osiem zespołów zagra w ćwierćfinałach o awans do trzeciej finalnej części sezonu, czyli weekendowego turnieju Final Four (3/4 marca) gdzie odbędą się półfinały, a dzień później mecze o 3. miejsce i finał (bez rewanżów). Co z pozostałymi drużynami? Zgodnie z regulaminem AZS UŚ Katowice definitywnie spadł z Ekstraligi futsalu. Kotwica Kórnik i Gol Częstochowa mają zagrać dwumecze o utrzymanie z wiceliderami terytorialnych grup I ligi futsalu.

ćwierćfinały (mecz i rewanż)
Rolnik Głogówek - AZS UAM Poznań
AZS UJ Kraków - AZS AWF Warszawa
Uniwersytet Gdański - Wanda Słomniczanka Słomniki
KU-AZS UW Warszawa - TS ROW Rybnik

półfinały (jeden mecz)
Rolnik Głogówek - AZS UAM Poznań/Uniwersytet Gdański - Wanda Słomniczanka Słomniki
AZS UJ Kraków - AZS AWF Warszawa/KU-AZS UW Warszawa - TS ROW Rybnik