Najbardziej niedoceniane

AWF Katowice w Akademickich Mistrzostwach Polski stale osiąga dobre wyniki ale mówi się o nim najmniej.

W ostatnich latach przed turniejami finałowymi Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu za faworytów do zdobycia medali stale wymieniało się - i dalej się wymienia - takie zespoły jak Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie czy choćby Uniwersytet Szczeciński. Można powiedzieć, że te uczelniane zespoły przyzwyczaiły nas do tego, że są w czołówce AMP i poniekąd wymaga się od nich dobrego wyniku. W tym gronie niesłusznie pomijanym zespołem jest Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, o której mówi się najmniej a stale osiąga dobre wyniki zarówno na poziomie półfinałów jak i turnieju finałowego.

Zespół grający pod szyldem Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach w tym roku zajął czwarte miejsce w wałbrzyskim turnieju półfinałowym, dzięki czemu siódmy raz w historii, a szósty raz z rzędu wystąpi w turnieju finałowym AMP, który w dniach 16-18 lutego odbędzie się tym razem w Warszawie. W turnieju półfinałowym katowiczanki wygrały swoją grupę eliminacyjną rozprawiając się z PWSZ Tarnów, AWF ZWKF Gorzów Wielkopolski i Politechniką Lubelską. Na poziomie kolejnej grupy, tym razem już ćwierćfinałowej też zajęły pierwsze miejsce po zwycięstwie nad Politechniką Wrocławską i remisie z krakowskim Uniwersytetem Ekonomicznym. Kryzys w postaci pierwszej porażki przyszedł ostatniego dnia trzydniowego turnieju, kiedy AWF najpierw uległ w półfinale AWF Wrocław, a w meczu o trzecie miejsce przegrał z AJD Częstochowa.

Podczas pięciu ostatnich turniejów półfinałowych przeznaczonych dla uczelni z południowej części Polski zespół AWF Katowice zawsze dochodzi do poziomu półfinałów i trzykrotnie grał w meczu finałowym. To niezwykle dobra statystyka. Tylko trochę gorzej było w turnieju finałowym gdzie poziom jest znacznie wyższy. W turnieju głównym katowiczanki w pięciu ostatnich latach trzykrotnie dotarły do pierwszej czwórki. Największym sukcesem Akademii było zajęcie trzeciego miejsca w 2016 roku. Na ostatnich finałach AMP'ów zespół też grał w meczu o trzecie miejsce ale przegrał z AWF Warszawa. Co ciekawe, sporo mówi się o występach stołecznego AWF a śląski AWF osiąga podobne wyniki jak Akademia ze stolicy.

Podczas poprzednich Akademickich Mistrzostw Polski istotne znacznie w składzie zespołu ze stolicy Śląska miały piłkarki Ekstraligowych klubów - Czarnych Sosnowiec, Mitechu Żywiec, jeszcze wcześniej 1. FC AZS AWF Katowice czy choćby futbolistki z Górnika Łęczna. Rok temu na finałowy dzień głównego turnieju AMP przyjechała nawet Patrícia Hmírová ze Szwajcarii, która w poprzednich edycjach jeszcze jako piłkarka z polskiej Ekstraligi była wybierana najlepszą zawodniczką albo królową strzelczyń turniejów półfinałowych AMP. W tym roku też jest zgłoszona do studenckiej rywalizacji ale najprawdopodobniej w turnieju finałowym AWF Katowice będzie musiał sobie radzić bez niej i innych piłkarek Czarnych Sosnowiec. O awans do strefy medalowej może być ciężej.

Katowice w dwóch ostatnich latach wchodziły do pierwszej czwórki klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Powtórzą trzeci raz z rzędu ten wynik zostawiając w tyle bardziej znane futsalowe marki?  Awans w Wałbrzychu do warszawskiego turnieju AMP wywalczyły: Karolina Kubiak w bramce oraz Aleksandra Knieszner, Katarzyna Lipa, Paulina Marchewka, Klaudia Matusik, Sandra Jankowska, Aleksandra Noras i Justyna Zawada. Opiekunem zespołu była Angelina Łąckiewicz-Oślizło.

AWF Katowice w Akademickich Mistrzostwach Polski w futsalu

2018
-> finał w Warszawie (16-18 lutego)
4. miejsce w turnieju półfinałowym

2017
4. miejsce w turnieju finałowym
2. miejsce w turnieju półfinałowym

2016
3. miejsce w turnieju finałowym
1. miejsce w turnieju półfinałowym


2015
7. miejsce w turnieju finałowym
3. miejsce w turnieju półfinałowym

2014
4. miejsce w turnieju finałowym
1. miejsce w turnieju półfinałowym

2013
13. miejsce w turnieju finałowym
5. miejsce w turnieju półfinałowym

2012
nie startował

2011
5. miejsce w turnieju finałowym
nie było turnieju eliminacyjnego