Męska Ekstraklasa już gra

Męska Ekstraklasa rozpoczęła wiosnę. Co męska liga ma w tym sezonie wspólnego z kobiecą piłką nożną? Ciekawostki.


Kraków, Szczecin, Wrocław - tylko te trzy miasta w sezonie 2017/2018 mają swoich przedstawicieli na najwyższym szczeblu rozgrywek męskich i żeńskich.

20 tysięcy euro - tyle Paris Saint-Germain zapłacił Medykowi Konin za pozyskanie tej zimy Pauliny Dudek. To rekordowo wysoki transfer w historii polskiej piłki kobiecej. Karę w takie samem wysokości nałożyła w styczniu Lechia Gdańsk na swojego zagranicznego piłkarza, który przez dwa tygodnie nie pojawiał się na treningach po przerwie świąteczno-noworocznej.

Mateusz Smuda - 47-letni szkoleniowiec w latach 2002 - 2011 pracował w kobiecym futbolu jako selekcjoner reprezentacji młodzieżowych U17 i U19 oraz jako II trener reprezentacji "A" za kadencji Roberta Góralczyka. Teraz jest trenerem bramkarzy w Piaście Gliwice.

Legia warta więcej niż kobieca piłka - roczny budżet warszawskiej Legii to większa kwota niż budżety wszystkich drużyny kobiecych w Polsce razem wziętych.

Żona piłkarza - ten przydomek można nadać żonie Adama Dancha obrońcy Arki Gdynia. Jego małżonką od sześciu lat jest Klaudia Kandziora - była piłkarka KKS Zabrze. Była napastniczka z Kobiecym Klubem Sportowym grała na poziomie I i II ligi. Dziś Klaudia Danch ma 28 lat i... ponad 70-tysięcy obserwujących na Instagramie.

Pracuje dla Pogoni i Olimpii Szczecin - Rafał Buryta jest członkiem sztabu szkoleniowego Pogoni Szczecin. W zespole z Ekstraklasy odpowiada za przygotowanie fizyczne piłkarzy. Dodatkowo Buryta jest także wiceprezesem piłkarek grających w MKS Olimpia Szczecin i jednym z klubowych trenerów.

Tata sędziuje w Ekstraklasie, córka w Ekstralidze
- jednym z sędziów głównych w Ekstraklasie jest Mariusz Złotek z Motycza Poduchownego koło Gorzyc. Co ciekawe, wzorem ojca jego córka również poszła w sędziowskie szlaki. Marlena Złotek jako sędzia asystentka sędziuje mecze I ligi i Ekstraligi kobiet.

Kinga Seniuk-Mikulska - to jedyna sędzia, która w przeszłości sędziowała mecz męskiej Ekstraklasy jako sędzia asystentka a obecnie bierze udział w rozgrywkach Ekstraligi kobiet. Swój udział w męskiej Ekstraklasie miała także Monika Mularczyk - sędzia główna z Ekstraligi lecz w widowisku męskiej elity brała udział jako sędzia techniczna.

Trener bramkarzy z Lubina - opiekunem bramkarzy w Zagłębiu Lubin jest Krzysztof Koszarski. Kiedy Zagłębia miało jeszcze drużynę kobiet to współpracował on także z bramkarkami żeńskiej sekcji klubu. Niestety w 2016 roku Miedziowi wycofali swój zespół z Ekstraligi.

Syn byłej przewodniczącej - jednym z obserwatorów sędziowskich w Ekstraklasie oceniającym prace sędziów jest Marcin Borski. To syn Lidii Borskiej byłej przewodniczącej Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN w latach 2004 – 2009.

VAR - coraz więcej meczów męskiej Ekstraklasy odbywa się z wykorzystaniem systemu VAR, czyli Video Assistant Referee. Mało osób wie, że w regulaminie Ekstraligi kobiet także jest zapis mówiący o tym, że mecze mogą odbywać się z technologia wideoweryfikacji, ale jeszcze nigdy z tego nie skorzystano.

Marek Chojnacki - trener Ekstraligowych piłkarek UKS SMS Łódź w męskiej Ekstraklasie rozegrał 451 spotkań co daje mu trzecie miejsce w zestawieniu wszechczasów piłkarzy z największą ilością rozegranych meczów. Kiedyś był nawet liderem tego rankingu. To także jedyny trener, który pracuje obecnie w Ekstralidze kobiet, a wcześniej prowadził samodzielnie męski zespół w Ekstraklasie.

Biało-Zielony Gdańsk - na poziomie II ligi grają piłkarki nazywające się Biało-Zielone Lechia Gdańsk. Na koszulkach mają logo Lechii grającej w Ekstraklasie jednakże pod względem formalnym są oddzielnym klubem.

Sobolewscy - drugiem trenerem w męskiej Wiśle Kraków jest Radosław Sobolewski, były reprezentant Polski i jedna z ikon Ekstraklasy. Jego córka to piłkarka. Adrianna od tego sezonu gra w I-ligowej Wandzie Kraków, a także w Ekstralidze futsalu z Wandą Słomniczanką Słomniki.

Zagraniczna Ekstraklasa
- rozgrywki kobiecej Ekstraligi bardzo różnią się od męskiej Ekstraklasy. Porównać można np. ilość obcokrajowców w obu ligach. W zeszłym sezonie zagraniczne zawodniczki w Ekstralidze stanowiły 8% wszystkich piłkarek, zaś w męskiej Ekstraklasie ponad co trzeci piłkarz pochodził z importu (37%).

Z kobiecej piłki do Legii Warszawa - od roku dwie osoby związane wcześniej z kobiecą piłką nożną należą do sztabu szkoleniowego warszawskiej Legii. Trenerem bramkarzy jest Wojciech Kowalewski, prezes II-ligowego żeńskiego klubu Akademia 2012 Suwałki i członek Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego działającej w ramach struktur Podlaskiego Związku Piłki Nożnej, natomiast Jan Szneider rok temu odszedł z seniorskiej reprezentacji Polski i został lekarzem w zespole mistrzów Polski.

Spiker - Adam Wosik jest spikerem na meczach męskiej Pogoni Szczecin. W miarę możliwości czasowych współpracuje także z Olimpią Szczecin.

Nagroda za wygranie Ekstraligi jak miesięczna pensja - zespół, który wygra rozgrywki Ekstraligi kobiet dostaje z kasy PZPN nagrodę w wysokości 60 tysięcy złotych. Piłkarze z Ekstraklasy niekiedy mają wyższe zarobki miesięczne.