Debiutantka Jankowska

Obecny sezon dla Oli Jankowskiej jest jej pierwszym w futsalowej Ekstralidze. Pragnie medalu z AZS UAM Poznań.

Jedną z debiutantek, które tej zimy rozgrywają swój pierwszy sezon w rozgrywkach Ekstraligi futsalu jest Aleksandra Jankowska. 25-letnia zawodniczka reprezentuje barwy AZS UAM Poznań. Jak to się stało, że znalazła się w stolicy Wielkopolski skoro pochodzi z Lubelszczyzny? Jakie ma wrażenia na finiszu futsalowych rozgrywek oraz jakie marzenia związane z jej pierwszym sezonem w tej lidze? Piłkarka, na którą wołają "Janka" znalazła chwilę czasu, aby porozmawiać o swojej przygodzie z halową odmianą piłki nożnej.

Ola Jankowska to jedna z mniej znany postaci w zespole grającym pod szyldem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Zapewne wynika to z tego, że w Poznaniu jestem dopiero od niedawna - przyznaje Janka. - Inne nowe zawodniczki UAM jak przykładowo Krysia Cywińska czy Ania Napierała grają w Polonii Poznań w I lidze na trawie bądź w innych wielkopolskich klubach wobec czego mogą być bardziej kojarzone z twarzy i nazwiska. Do Poznania przyjechałam jesienią na studia magisterskie i tym sposobem trafiłam na treningi Uniwersyteckiej drużyny trenera Wojciecha Weissa - wyjaśnia piłkarka.

Obecny sezon jest jej debiutanckim w Ekstralidze futsalu. Poznanianki grupową część sezonu zakończyły na pierwszym miejscu w grupie zapewniając sobie pewny awans do ćwierćfinałów. W pierwszym meczu fazy play-off zremisowały 2:2 z Rolnikiem Głogówek (Jankowska strzeliła jedną z bramek). - Rewanż odbędzie w Poznaniu. We własnej hali koniecznie musimy wygrać. Wiem, że z poprzedniego sezonu UAM nie był zadowolony i teraz musimy zrobić wszystko, aby awansować do turnieju finałowego Final Four. Oczywiście naszym celem jest mistrzostwo Polski. Dla mnie osobiście wygranie rozgrywek futsalu w debiutanckim sezonie smakowałoby jeszcze bardziej wykwitnie - uśmiecha się Ola. Do rewanżu z Rolnikiem dojdzie 24 lutego o godzinie 17 w hali UAM przy ulicy Zagajnikowej.

Nowa futsalistka UAM pochodzi z Lublina. Jest wychowanką tamtejszego Widoku. Zanim trafiła do Poznania cała jej piłkarka przygoda była związana z Lubelszczyzna. - Do końca 2015 roku grałam w Widoku. Następnie miałam krótki epizod w Górniku Łęczna gdzie udało mi się nawet zadebiutować w Ekstralidze. To była chwilowa przygoda. W poprzednim sezonie grywałam w drugoligowym SMS Niemce, ale mimo cudem wywalczonego utrzymania nasza drużyna została wycofana z ligi. Z kolei jeśli chodzi o futsal to w Akademickich Mistrzostwach Polski grałam dotychczas z UMCS Lublin - wspomina Jankowska. Od rundy wiosennej ma grać także w poznańskiej Polonii będącej aktualnie liderem w I liga kobiet, gr. północna.

- Cieszę, że z możliwości, jaką dostałam, aby móc grać w AZS UAM Poznań zarówno w Ekstralidze futsalu oraz w Akademickich Mistrzostwach Polski. Po półrocznej przerwie, jaką miałam od gry na trawiastym boisku byłam mówiąc - takim żargonem piłkarskim - głodna gry. Futsal mi to zrekompensował. Trenując w takim zespole jak UAM trenuje się nie po to, aby tylko grać. Tu marzenia są zupełnie inne, o wiele większe. Trenuje się, po to aby zdobywać medale  - dodaje Aleksandra Jankowska z AZS UAM Poznań.