Cicha setka

Swój setny mecz w Ekstralidze rozegrała Marta Cichosz. Napastniczka od tego sezonu strzela dla Czarnych Sosnowiec.


To jej piąty sezon w Ekstralidze. W ostatniej ligowej kolejce podczas wyjazdowego meczu Czarnych Sosnowiec z Medykiem Konin (3:0) rozegrała swój setny mecz w Ekstralidze kobiet, a statystyczny jubileusz uświęciła golem. Taką ilością występów na boiskach najwyższego szczebla piłkarstwa kobiecego w Polsce może od dziś pochwalić się Marta Cichosz, która w tym sezonie oprócz tego, że jest najbardziej bramkostrzelną napastniczką zespołu z Sosnowca to plasuje się także na podium strzeleckiego rankingu Ekstraligi.

Zanim Cichosz trafiła do najwyższej ligi grała przez kilka lat na pierwszoligowych boiskach. - Pochodzę z Gdyni. Moim pierwszym klubem był Sztorm Gdynia, który później przekształcił się w Sztorm AWFiS Gdańsk. Po zdaniu matury skorzystałam z możliwości gry w Ekstralidze i przeprowadziłam się do Wrocławia - wspomina Marta. Koniecznie trzeba dodać, że Cichosz, kiedy grała jeszcze w Trójmieście to strzelała gol za golem. Ze Sztormu odeszła jako autorka największej ilości zdobytych goli w historii klubu. W juniorskich czasach regularnie występowała w młodzieżowych reprezentacjach Polski U17 i U19. Do kadry dziewiętnastek została powołana mając zaledwie czternaście lat dlatego też jej dyspozycja z ostatnich miesięcy nie jest zaskoczeniem.

W rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 zadebiutowała w Ekstralidze jako piłkarka AZS Wrocław. - Pamiętam, że mój pierwszy sezon we Wrocławiu nie był dla mnie łatwy zarówno pod względem piłkarskim, jak i w kwestiach aklimatyzacji, odnalezienia się w nowym mieście czy choćby rozpoczęciem studiów na Akademii Wychowania Fizycznego. Przyszłam jako królowa strzelczyń I ligi, a w pierwszym sezonie w Ekstralidze nie strzeliłam ani jednego gola. Dziś wspominam to z uśmiechem - opowiada z perspektywy niemalże pięciu lat. Największe sukcesy, jakie osiągnęła z AZS to brązowy medal w pierwszym sezonie oraz kilkunastominutowy występ w finale Pucharu Polski w 2014 roku.

AZS Wrocław klubem 24-letniej napastniczki był przez cztery sezony. Od tego sezonu gra w KKS Czarni Sosnowiec. - Aktualny sezon jest moim najlepszym w karierze. Miejsce w tabeli Ekstraligi, które zajmiemy w tym sezonie też będzie najwyższe odkąd gram w piłkę. Będzie to oczywiście wicemistrzostwo Polski - zapewnia autorka 15 goli. Łącznie Marta Cichosz na boiskach Ekstraligi wystąpiła w 100 meczach i strzeliła 39 bramek. - Bardzo dobrze czuję się w zespole Czarnych - dodaje sama z siebie. W tym sezonie wystąpiła we wszystkich meczach. Podczas swoich wszystkich dotychczasowych sezonów w Ekstralidze szczęśliwie omijały ją wszelkie poważniejsze kontuzje.

Spośród piłkarek Czarnych Sosnowiec setką rozegranych meczów w Ekstralidze mogą pochwalić się również: kapitan Joanna Operskalska, bramkarka Anna Szymańska oraz obrończyni Dagmara Grad.