Głosowanie zamiast regulaminu

Finał Pucharu Polski jest zagrożony. W półfinale grała zawodniczka nieuprawiona. Głupota Sosnowca i PZPN.


Półtora tygodnia trwało oczekiwanie na weryfikację wyniku meczu półfinału Pucharu Polski pomiędzy Czarni Sosnowiec - Olimpia Szczecin (1:0). Do ostatecznej wersji protokołu meczowego nie została wpisana Luci Suskova, która grała w podstawowym składzie zespołu z Sosnowca. Sędzia prowadząca zawody odnotowała to w uwagach protokołu meczowego. Dotychczas zawsze w takich przypadkach stosowana była jedna zasada - walkower. Teraz stało się inaczej. To swoisty precedens.

Jeśli imię i nazwisko jakieś zawodniczki nie znajduje się w protokole meczowym jest z automatu uznana za zawodniczkę nieuprawioną do gry. To właśnie protokół meczowy wypełniony przed meczem uprawnia poszczególne zawodniczki do gry. W tym przypadku protokół został źle wypełniony. - Zawsze tak jest, ktoś zrobi głupotę a dwudziestu innych musi się z tego tłumaczyć i rozwiązać sprawę - skomentował sprawę Zbigniew Boniek na Twitterze.

Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN podjęła przez głosowanie decyzje, ze walkowera nie będzie. Jest to decyzja zupełnie odmienna niż dotychczas stosowana wykładania przepisów. Miesiąc wcześniej taka sytuacja była meczu męskiej Centralnej Ligi Juniorów pomiędzy Chrobry Głogów - Miedź Legnica (0:3) z 31 marca. Wówczas zadecydowano o przyznaniu walkowera. Zawsze wygrywała zasada - dokumenty muszą być wypełnione poprawnie.

Wydaje się, że decyzja PZPN podjęta przez głosowanie miała na celu nie wyjaśniać, lecz jedynie ukryć ostatnie błędy pojawiające się w środowisku kobiecej piki nożnej w Polsce. Finałowy mecz Pucharu Polski będzie transmitowany na antenie sportowej Polsatu i wówczas telewidzowie mogliby się dowiedzieć, że serial z nieuprawionymi zawodniczkami reprezentacji na mecz z Albanią i później opóźnionym lotem do Szkocji ma swoje dalsze odcinki w piłce klubowej, a to byłoby antyreklamą...

W 2010 roku finału Pucharu Polski z uwagi na nierozstrzygnięty spór w półfinałowym meczu Mitech II Żywiec - Pogoń Women Szczecin został przełożony z czerwca na sierpień. Niewykluczone, że tym razem będzie podobnie. Pierwotnie założono, że finałowe starcie odbędzie się 31 maja w Łodzi. Pewny udziału w meczu finałowym jest Górnik Łęczna. Co do reszty całej na chwilę obecną można mieć wątpliwości.

[ PUCHAR POLSKI KOBIET ]