Udział w ME U17 zakończony

Reprezentacja Polski U17 na fazie grupowej zakończyła swój udział w Mistrzostwach Europy na Litwie.


Remisy 2:2 z Anglią i 0:0 z Włochami oraz porażka 0:5 z Hiszpanią - taki bilans wypracowała reprezentacja Polski U17 w jej drugim w historii występie na turnieju finałowym Mistrzostw Europy. Polki młodzieżowe EURO zakończyły niestety na etapie meczów grupowych. W swojej grupie biało-czerwone zajęły ostatnie miejsce, a decydujący wpływ na taki wynik miał ostatni mecz z Hiszpanią. Wygrana nad Hiszpankami dałaby nam awans do meczów półfinałowych.

Awans do turnieju finałowego ME U17 dla Polek był sukcesem. Dotychczas reprezentacja Polski na finały Mistrzostw Europy pojechała tylko raz w 2013 roku, kiedy zdobyła pamiętny złoty medal. Wówczas w turnieju finałowym grały tylko cztery drużyny i gra zaczynała się od półfinałów. Były więc tylko dwa mecze. Od następnej edycji ME powiększono grono uczestników do ośmiu zespołów. W takim systemie gier był to dla nas debiut. Na Litwie ostatecznie zajmujemy 7. miejsce.

Polki, aby po pięcioletniej przerwie ponownie dotrzeć do finałów EURO U17 wygrały wszystkie sześć meczów eliminacyjnych pokonując takie zespoły jak Ukraina, Wyspy Owcze i Szwajcaria - w pierwszej rundzie eliminacji oraz Bośnia i Hercegowina, Turcja i Austria - w drugiej rundzie eliminacji. W obu turniejach eliminacyjnych Polki straciły łącznie mniej goli niż w samym meczu z Hiszpanią co pokazuje z jak silnym zespołem przyszło nam się zmierzyć w meczu o wyjście z grupy. Oprócz Hiszpanek z naszej grupy do półfinałów weszła także Anglia.

Finały na Litwie zakończą się 21 maja. Trzy najlepsze zespoły dodatkową zakwalifikują się do jesiennych Mistrzostw Świata U17 w Urugwaju.

Na awans do ME duży wpływ miało dobre losowanie w drugiej rundzie eliminacji gdzie najgroźniejszym rywalem była Austria, a nie zespoły z ścisłej europejskiej czołówki, które stawały na naszej drodze w poprzednich latach. Jesienią Polki rozpoczną kolejne eliminacje do Mistrzostw Europy U17, które odbywają się co roku. W pierwszej rundzie eliminacji rywalkami będą Szkocja, Słowacja, Litwa. Turniej odbędzie się w Polsce, a do elite round awansują dwa zespoły z naszej grupy.

Anglia - Polska 2:2
Park, McKenzie - Filipczak, Tomasiak

Polska: Kierul - Zieniewicz, Silny, Buszewska (70 Radochońska), Homa, Achcińska, Oleksiak (61 Biskup), Tomasiak, Filipczak, Legowski (69 Kiszkis), Kozak

Włochy - Polska 0:0

Polska: Kierul - Homa, Sily, Zieniewicz, Radochońska (41 Konkol), Filipczak (53 Oleksiak), Archińska, Biskup, Kiszkis, Tomasiak, Kozak

Hiszpania - Polska 5:0
Navarro x2, Diaz, Quintero, Montes

Polska: Kierul - Silny, Zieniewicz, Konkol, Homa, Bisku, Achcińska (60 Oleksiak), Glinka, Tomasiak, Kiszkis (80 Cichy), Kozak (41 Bidas)

reprezentacja Polski U17
1. Wiktoria Kiszkis (Arsenal Women Football Club)
2. Klaudia Homa (AZS Wrocław)
3. Michelle Biskup (FC Koln)
4. Alexis Legowski (FC Stars Massachusetts)    
5. Zofia Buszewska (KKPK Medyk Konin)
6. Kinga Kozak (KKPK Medyk Konin)
7. Oliwia Cichy (KKS Czarni Sosnowiec)
8. Natalia Padilla Bidas (Malaga CF Femenino)
9. Adriana Achcińska (Miedź Legnica)
10. Sara Kierul (SV Blau Weiss Hohen Neuendorf)
11. Zuzanna Radochońska (Sztorm AWFiS Gdańsk)
12. Anna Konkol (TS ROW Rybnik)
13. Marta Kaźmierczak (UKS Bielawianka Bielawa)
14. Oliwia Silny (UKS Bielawianka Bielawa)
15. Agnieszka Glinka (UKS SMS Łódź)
16. Wiktoria Zieniewicz (UKS SMS Łódź)
17. Paulina Filipczak (UKS SMS Łódź)
18. Alicja Sokołowska (UKS SMS Łódź)
19. Paulina Oleksiak (UKS SMS Łódź)
20. Paulina Tomasiak (UKS Staszkówka Jelna)