Poznań w elicie

Polonia Poznań awansowała do Ekstraligi. Piłkarki ze stolicy Wielkopolski wykorzystały swoją szansę.


Aż do ostatniej kolejki trwała rywalizacja o mistrzostwo w rozgrywkach I liga kobiet, gr. północna. Szansę na awans do ostatniego dnia ligi zachowywała Polonia Poznań, Stomilanki Olsztyn i KKP Bydgoszcz. Największe szansę miały Polonistki z Poznania które, aby wygrać ligę i otrzymać promocję do piłkarskiej elity musiały - bez oglądania się na inne drużyny - pokonać na wyjeździe Medyka II Konin. Udało mi się to! Polonia Poznań wywalczyła historyczny awans do Ekstraligi.

Polonia w ostatniej kolejce wygrała 1:0 z rezerwami Medyka Konin po golu Buszy. Oznacza to, że w przyszłym sezonie zawodniczki z Poznania będą grały już w derbach Wielkopolski nie z juniorkami Medyka, lecz z pierwszym zespołem najlepszego wielkopolskiego klubu. Nie oznacza to jednak, że Medyk czy Górnik Łęczna w nowym sezonie przyjadą do Poznania. Infrastruktura boiskowa w stolicy Wielkopolski i jej dostępność dla piłkarek możne spowodować, że Polonia swoje mecze będzie rozgrywać na obrzeżach Poznania.

Przez cały sezon Polonia Poznań prowadzona przez trenera Michała Waraczyńskiego rozegrała 16 meczów ligowych. Wygrała 11 z nich. Trzy zremisowała oraz dwa przegrała. Najskuteczniejszą zawodniczką zespołu była Alicja Busza. Poznań tym samym wykorzystał ostatnią szansę na w miarę łatwy awans na najwyższy szczebel piłkarstwa kobiecego w Polsce. W tym sezonie w pierwszej lidze grało tylko 9 zespołów, a od następnego liga zostanie powiększona do 12 drużyn.