Pierwsze złoto SMS w U19

- Wierzę, że byłyśmy drużyną, która zapoczątkuje paroletnie utrzymanie złotego medalu U19 dla Łodzi - mówi Parczewska.


To, że UKS SMS Łódź w tym sezonie po raz pierwszy wygrał Mistrzostwa Polski U19 nie jest dużym zaskoczeniem. Patrząc na składy personalne wszystkich siedmiu uczestników turnieju finałowego, który odbył się w ostatnich dniach czerwca w Szczecinie to łodzianki dysponowały najsilniejszą kadrą. O sile ich zespołu stanowiły piłkarki grające w Ekstralidze uzupełnione zawodniczkami z pierwszoligowych rezerw. W tym gronie były także kadrowiczki reprezentacji Polski U17 i U19.

- Tej drużyny byłam pewna od samego początku - opowiada Kasandra Parczewska, która w UKS SMS Łódź gra od roku. - Dla mnie osobiście był to wyjątkowy turniej. Nigdy wcześniej będąc jeszcze zawodniczką Górnika Łęczna a przedtem także Stowarzyszenia Piłkarskiej Nadzieje Motor Lublin nie miałam okazji brać udziału nawet w eliminacjach klubowych mistrzostw juniorek U16 bądź U19. To był mój pierwszy i jednocześnie, ze względu na wiek, ostatni młodzieżowy turniej. Dlatego też niezmiernie cieszę się z mistrzostwa zdobytego zarówno w debiucie, jak i na pożegnanie - mówi mistrzyni z Łodzi.

W drodze po swój pierwszy medal w kategorii wiekowej U19 zawodniczki z Łodzi pokonały w jesiennych eliminacjach WAP Włocławek oraz Górniczą Konin, a wiosną Rolnika Głogówek i Stomil Olsztyn. Podczas rywalizacji grupowej w turnieju finałowym wygrały ze Sztormem Gdańsk, AZS PSW Biała Podlaska i Bielawianką Bielawa. W finale zremisowały 1:1 z Medykiem Konin. O tym, kto zdobędzie medal zadecydowała seria rzutów karnych, które lepiej wykonywały zawodniczki łódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego prowadzone przez trener Marzenę Salamon.

Oprócz Kasandry Parczewskiej w składzie SMS grało także kilka innych piłkarek, które regularnie występują w Ekstralidze jak choćby Nikola Karczewska, Magdalena Dragunowicz, Daria Kurzawa czy choćby Maja Osińska. Dla nich to też był ostatni turniej w U19. - Mieliśmy wspaniały skład. Wierzę, że byłyśmy drużyną która zapoczątkuje paroletnie utrzymanie złotego medalu U19 dla Łodzi. Nasze młodsze koleżanki U16, które też w tym roku zdobyły swoje kolejne złoto w Lidze Juniorek Młodszych wejdą w nowym sezonie w nasze miejsca w zespole U19 - zwraca uwagę Parczewska.

Co było receptą na złoto według dziewiętnastoletniej pomocniczki? - Trener Salamon poukładała zespół złożony z piłkarek dwóch drużyn. Jedna część to zawodniczki z Ekstraligi, a druga to nasze rezerwy z I ligi, które przez cały rok grają razem i przygotowują się do finałów Mistrzostw Polski U19 oraz późniejszego przejścia do I-zespołu Ekstraligi. Cieszę się, że mogłam być częścią tej mistrzowskiej drużyny i w ostatnim momencie zdobyć swój pierwszy złoty medal piłki młodzieżowej - kończy "Kesi".

Mistrzynie Polski U19
2017/2018
UKS SMS Łódź: Oliwia Szperkowska, Gabriela Janiak, Alicja Glinka, Agnieszka Sagan, Marta Kołacha, Magdalena Dragunowicz, Wiktoria Lewandowska, Daria Kurzawa (kapitan), Anna Bergier, Angelika Kołodziejek, Kasandra Parczewska, Natalia Zaniewska, Julia Kobylińska, Maja Osińska, Nadja Stanović, Paulina Filipczak, Nikola Karczewska, Oliwia Markowicz; trener Marzena Salamon, asystent Paulina Sanocka, fizjoterapeuta Michał Mikołajczyk

UKS SMS Łódź jest dopiero piątym klubem, który zdobył złoto U19. Wcześniej triumfował tylko Medyk Konin (12 razy), AZS Wrocław (x3), Czarni Sosnowiec (x2) i Dargfil Tomaszów Mazowiecki (x1). Mistrzostwa Polski Juniorek Starszych są rozgrywane od 2000 roku. Dla SMS'u był to trzeci turniej finałowy. Rok temu zajął 3. miejsce, a dwa lata temu był czwarty.