Kraków i Wałbrzych rozpoczynają Igrzyska Studentek

Dwa zespoły z Polski - PWSZ Wałbrzych i UJ Kraków polecieli do Portugalii gdzie rozpoczynają się IV Europejskie Igrzyska Studentów w futsalu. Oba zespoły uczelniane są złożone z piłkarek Ekstraligowych klubów: AZS PWSZ Wałbrzych oraz AZS UJ Kraków. Nasi przedstawiciele zakwalifikowali się do Igrzysk dzięki zdobyciu medali w futsalowych Akademickich Mistrzostwach Polski. Rok temu Wałbrzych wygrał AMPy, a Kraków zdobył srebrny medal, a w tym roku sytuacja była zupełnie odwrotna. Kraków pokonał w finale akademickich rozgrywek swoje rywalki z Wałbrzycha. Igrzyska potrwają do 29 lipca. Odbywają się w mieście Coimbra.

Igrzyska Studentów odbywają się co dwa lata na przemian z Akademickimi Mistrzostwami Europy. Prawo startu mają w nich medaliści Akademickich Mistrzostw Polski z roku poprzedzającego europejski turniej. Jest to jednak kosztowny wyjazd i nie wszystkie drużyny decydują się udział. Pierwsze igrzyska odbyły się w 2012 roku w Hiszpanii. Naszymi futsalowymi reprezentantkami byli wówczas PWSZ Konin (4. miejsce) i UAM Poznań (7. miejsce). Dwa lata później do Holandii nikt nie pojechał, a niespełna dwa lata temu w Chorwacji grali UJ Kraków (3. miejsce) i UAM Poznań (7. miejsce).

Warto przypomnieć, iż w 2020 roku Poznań będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Świata w futsalu mężczyzn i kobiet. Natomiast w 2022 roku gospodarzem Europejskich Igrzysk będzie Łódź.