Checz Gdynia nie zagra

Najstarszy żeński klub w Polsce nie przystąpi do rozgrywek. Checz Gdynia grała zawsze od ponad 40-lat.


W nowym sezonie 2018/2019 w rozgrywkach III liga kobiet, gr. pomorska zabraknie klubu TKKF Checz Gdynia. Mogłoby się wydawać, że jest to temat lokalny. Nic bardziej mylnego. Brak gdyńskiego klubu na mapie ligowej kobiecej piłki w nowym sezonie to wydarzenie bez precedensu. Checz Gdynia jest bowiem najstarszym żeńskim klubem w Polsce. Dotychczas Checz brała udział w każdym sezonie kobiecych rozgrywek od momentu ich powstania, dzięki czemu jest rekordzistą pod względem ilości lat funkcjonowania w piłkarstwie kobiecym. Ostatnie lata dla klubu nie były jednak barwne.

Żeńska sekcja piłki nożnej kobiet w klubie TKKF Checz Gdynia powstała w 1971 roku. Cztery lata później Checz została mistrzem Polski w rozegranych po raz pierwszy nieoficjalnych mistrzostwach kraju. Tytuł ten zdobyła cztery razy z rzędu. Checz była pionierem kobiecej piłki nożnej w naszym kraju. Odpowiednikiem Checzy na południu kraju byli Czarni Sosnowiec. Kiedy w 1979 roku PZPN zalegalizował rozgrywki kobiet Checz uczestniczyła w nich od samego początku. Nie ważne czy bierzemy pod uwagę tylko rozgrywki oficjalnie, czy też nieoficjalne to gdyński klub od lat 70-tych zawsze współtworzył obraz piłkarstwa kobiecego.

Checz przez lata grała na różnych poziomach rozgrywkowych. Bardzo długo była w elicie, ale kiedy zaczęło przybywać klubów zaczęła spadać niżej. W 2005 roku ostatni raz spadła z dzisiejszej Ekstraligi. W sezonie 2013/2014 awansowała do I ligi czyli na zaplecze elity. Jesienią 2013 roku Checz przejęła Unię Racibórz, ówczesnego mistrza Polski. Był plan, aby miejsce Raciborza przenieś do Trójmiasta. Nic z tego nie wyszło. Na początku 2014 roku gdyński klub wycofał się z I ligi i od kolejnego sezonu grał już w wojewódzkiej III lidze. Grał tam do czerwca tego roku, bo pod koniec sezonu ze względu na wąską kadrę zespołu został wycofany z ligi.

Od nowego sezonu do ligi Checz już niestety nie powróci, co więcej nie wiadomo czy nawet za rok Checz wróci do seniorskiej ligi. Obecnie w klubie trenują tylko najmłodsze zawodniczki, a limity minimalnego wieku nawet w najniższych ligach są podnoszone. To smutna historia najstarszego żeńskiego klubu w Polsce, który przez 20-sezonów grał o seniorskie mistrzostwa Polski. Grać w kobiecej piłce przez 40-lat, podnosząc się z licznych spadków, zmian trenerskich, zmagań z kłopotami finansowymi, to był naprawdę niebywały sukces pasjonatów kobiecej piłki nożnej z Gdyni. Pozostaje mieć nadzieję, że piłka kobiet powróci jeszcze do Miasta z Morza i będzie nazywała się Checz.