Złote siostry Glinki

Alicja zdobyła w tym roku mistrzostwo Polski U19, a jej siostra Agnieszka zdobyła mistrzostwo Polski U16.

Ostatnie miesiące były dla nich niezwykle udane. Siostry Alicja i Agnieszka Glinka razem z UKS SMS Łódź w którym grają zdobyły klubowe mistrzostwa Polski odpowiednio kategoriach wiekowych U19 i U16, a młodsza ze sióstr - Agnieszka zdobyła nawet dwa złote medale, bo kolejny dołożyła razem z kadrą województwa łódzkiego w rozgrywkach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Jakby tego było mało Aga grała także w reprezentacji Polski U17 na młodzieżowych mistrzostwach Europy. - Faktycznie ostatnie trzy, cztery miesiące były dla nas bardzo udane - opowiada szesnastoletnia Agnieszka Glinka, czyli młodsza ze sióstr.

Zacznijmy chronologicznie. W końcówce marca reprezentacja Polski U17 grała Bośni i Hercegowinie w turnieju elite round będącym ostatnią fazą eliminacji do Mistrzostw Europy. Aby awansować do finałów Polki nie mogły przegrać z Austrią. Cel osiągnęły i to nawet z nawiązką. - Wygrałyśmy 2:1. Weszłam na boisko na ostatnie pięć minut i parę sekund po zameldowaniu się na boisku udało mi się skierować piłkę do bramki. W tym momencie awansowałyśmy do finałów EURO U17 - wspomina Agnieszka. Polska po pięciu latach przerwy pojechała na turniej finałowy Mistrzostw Europy, który w maju odbył się na Litwie. - Niestety nie udało się nam wyjść z grupy. Grałyśmy z Anglią, Włoszkami i Hiszpankami. Ze względu na swój wiek w nowym sezonie nadal będę mogła grać w kadrze U17. Mam nadzieję, że uda się zapracować na kolejne powołania - podkreśla reprezentantka kraju.

W czerwcu UKS SMS Łódź trzeci raz z rzędu zdobył Mistrzostwo Polski U16. Agnieszka Glinka oczywiście była na boisku. Dla niej to też był trzeci finał rozgrywek juniorek młodszych, który zakończyła ze złotem na szyi. Miesiąc później kadra województwa łódzkiego oparta na zawodniczkach łódzkiego SMS zdobyła mistrzostwo Polski w rozgrywkach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która też była przeznaczona dla szesnastoletnich piłkarek. Agnieszka została wybrana najlepszą zawodniczką mistrzostw. - Bardzo cieszę się z tych dwóch medali i wyróżnienia indywidualnego. Były to dla mnie ostatnie turnieje w kategorii wiekowej U16. Dobrze, że wygrałyśmy w tym roku to wszystko, co było do wygrania - uśmiecha się zawodniczka UKS SMS Łódź.

Sukcesy Agnieszka Glinka ma chyba wpisane w swój kod genetyczny bo jej starsza o dwa lata siostra też jest aktualną mistrzynią Polski. W czerwcu Alicja Glinka razem z UKS SMS Łódź zdobyła mistrzostwo Polski U19. - Dwa lata temu razem z Agnieszką zdobyłyśmy mistrzostwo U16. Wówczas mogłyśmy grać razem w mistrzostwach. Później już grałyśmy oddzielnie. Za rok być może znów razem zagramy w mistrzostwach Polski U19 i zdobędziemy nasze ostatnie wspólne złoto? Byłaby to ciekawa historia o siostrach nie bliźniaczkach, które razem zdobyły mistrzostwa U16 i U19. Prawda? Dla Agnieszki byłby to czwarty z rzędu sezonu zakończony ze złotym medalem - komentuje z bardzo szerokim uśmiechem osiemnastoletnia Alicja Glinka, mistrzyni kraju w swojej kategorii wiekowej.

Siostry Ala i Aga Glinka pochodzą z Wałcza. Są wychowankami UKS Orzeł 2010 Women PZZ Wałcz. Na początku 2016 roku wspólnie przeszły do UKS SMS Łódź, najlepszego obecnie klubu młodzieżowej kobiecej piłki nożnej w Polsce.