Paula Oleksiak już z golem

Strzeliła pierwszego gola w Ekstralidze. - Jeszcze parę miesięcy temu grałam z chłopakami - uśmiecha się Paulina.


Rok temu jej piłkarska kariera nabrała tempa. Przeszła wówczas z warszawskiej Academy Real Football Team do UKS SMS Łódź. W stolicy grała w jednej drużynie z chłopakami. Po przejściu do Łodzi zaczęła w lidze grać razem ze swoimi rówieśniczkami. Teraz Paulina Oleksiak ma już za sobą debiut w Ekstralidze kobiet, a w ostatniej kolejce zdobyła nawet swojego pierwszego gola na boiskach najwyższego szczebla piłkarstwa kobiecego w Polsce. Oleksiak zalicza się do piłkarek mistrzowskiego rocznika 2002, który w zeszłym sezonie zdobywał złote młodzieżowe medale dla SMSu Łódź oraz grał z reprezentacją Polski na Mistrzostwach Europy U17.

- Przyszłam tutaj w poprzednie wakacje. Była to bardzo spontaniczna decyzja, ale dziś uważam, że lepszej nie mogłam podjąć - opowiada piłkarka UKS SMS Łódź. - Na początku trafiłam pod skrzydła trenera Adriana Sokołowskiego do jego drużyny U16, która była klubowym mistrzem Polski juniorek młodszych i wicemistrzem w kadrach wojewódzkich szesnastek. Przede mną było bardzo trudne zadanie, sprostałam mu, a trener pomógł mi odkryć moje największe atuty na boisku - wspomina. W zeszłym sezonie razem z SMS wygrała Makroregionalną Ligę Juniorek Młodszych oraz Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. - Zdobyłyśmy dwa złota w tym roku. Myślę, że jakąś cegiełkę do nich dołożyłam - mówi skromnie i dodaje: to takie moje pierwsze ważne osiągnięcia, więc smakują najlepiej.

Można powiedzieć, że transfer do Łodzi wyniósł Paulinę (choć woli jak się na nią mówi Paula) do reprezentacji Polski U17. - Coś w tym jest, bo pierwsze powołanie do kadry U17 otrzymałam już jako piłkarka SMS'u, choć aby być skrupulatną to wcześniej miałam okazje także uczestniczyć w zgrupowaniach narodowych U15 - mówi Paula. Grała zarówno w pierwszej, jak i drugiej rundzie eliminacji oraz w turnieju finałowym Mistrzostw Europy U17. - Oczywiście w tym roku również chciałbym wystąpić z reprezentacją na finałach - życzy sobie warszawianka. Na najbliższe zgrupowanie kadry narodowej siedemnastek dostała powołanie. Razem z nią na kadrę pojedzie aż sześć jej klubowych koleżanek ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi.

A jak zaczęła się piłkarska przygoda ofensywnie usposobionej pomocniczki? - Grywałam na osiedlowym boisku na którym kilka razy w tygodniu trenowała drużyna Academy Real Football Team. Pewnego dnia, prezes szkółki zaczepił mnie i zaproponował grę w drużynie. Ciężko było namówić rodziców, ale w końcu się udało. W Akademii spędziłam cztery fantastyczne lata. Miałam możliwość trenować z młodymi i charyzmatycznymi trenerami, co pozwoliło mi później dobrze wkomponować się w drużynę z Łodzi - zapewnia Oleksiak. W internecie można znaleźć jej zdjęcia w stroju niemieckiego VfL Wolfsburg sprzed dwóch lat. - To pamiątka z campów - uśmiecha się szesnastolatka.

W ostatniej kolejce Ekstraligi kobiet Paula Oleksiak zdobyła swojego pierwszego gola w elicie. - Na co dzień trenuje z Ekstraligą i rywalizuję o miejsce w składzie. W każdej z trzech dotychczas rozegranych kolejek wchodziłam na boisko około 60 minuty. Cieszą mnie te minuty i regularna gra, tym bardziej że jestem nowa i młoda w zespole. Cieszę się, że swojego pierwszego gola ale chcę także zdobywać następne dlatego też tą pierwszą bramkę traktuję jako motywację do dalszego doskonalenia się - kończy reprezentantka z UKS SMS Łódź.