Futsalistki po eliminacjach

Wygrana z Rumunią. Porażki z Włoszkami i Hiszpankami. Futsalowa reprezentacja zakończyła eliminacje Mistrzostw Europy.


Nie było niespodzianki. Reprezentacja Polski w futsalu zakończyła eliminacje do Mistrzostw Europy 2019. Polki podczas turnieju eliminacyjnego rozgrywanego w Hiszpanii przegrały z wyżej notowanymi Hiszpankami i Włoszkami, a na zakończenie grupowej rywalizacji pokonały Rumunki. Awans z naszej grupy wywalczyła Hiszpania. Był to historyczny turniej dla polskiej kadry futsalu, ponieważ w 2019 roku EURO futsalu organizowane przez UEFA odbędzie się po raz pierwszy w historii.

Kadra prowadzona przez poznańskiego selekcjonera Wojciecha Weissa w pierwszym meczu uległa Włoszkom 1:6. Z Hiszpankami przegraliśmy 0:8. Na osłodę pokonaliśmy Rumunię 4:2. Finalnie zajęliśmy trzecie miejsce w grupie. Taki wynik przed turniejem było można brać w ciemno. Do Hiszpanii nasza kadra poleciała bez paru podstawowych zawodniczek, ale nawet ich obecność zapewne nic by nie zmieniła w starciu choćby z Hiszpankami z którymi już wcześniej rozgrywaliśmy mecze towarzyskie i równie wysoko przegrywaliśmy. To zespół po prostu lepszy od nas.

Polska przed losowaniem grupy eliminacyjnych miała szczęście. Eliminacje rozpoczęliśmy od drugiej rundy eliminacji w której bezpośrednio gra się o awans na EURO. Uniknęliśmy tym samym pierwszej rundy eliminacji. Poniekąd możemy być z tego dumni, bo przykładowo w pierwszej rundzie eliminacji grać musiały między innymi takie kraje jak Holandia, Belgia czy Szwecja. My je wyprzedziliśmy.

Do pierwszych w historii finałów EURO awansowały Hiszpania, Portugalia, Ukraina i Rosja. Mistrzostwa trwające 2-3 dni odbędą się w lutym 2019 roku, a ich gospodarzem będzie jeden z uczestników.

eliminacje grupa I

 1
 Hiszpania
 9
  26-1
 2 Włochy
 6
  14-9
 3 Polska
 3  5-16
 4 Rumunia
 0  5-24

Włochy - Polska 6:1 (Włodarczyk)
Hiszpania - Rumunia 12:1
Hiszpania - Polska 8:0
Rumunia - Włochy 2:8
Rumunia - Polska 2:4 (Lichtenstein x2, Włodarczyk, Zając)
Włochy - Hiszpania 0:6

reprezentacja Polski
1. Katarzyna Włodarczyk (AZS UJ Kraków)
2. Natalia Świętoniowska (Akademia Piłkarska LG Gdańsk)
3. Magdalena Wojcik (GKS Katowice)
4. Renata Uchnast (Gol Częstochowa)
5. Dominika Dewicka (AZS PSW Biała Podlaska)
6. Adriana Sikora (bez klubu)
7. Alicja Zając (bez klubu)
8. Sandra Lichtenstein (Kotwica Kórnik)
9. Andżelika Dąbek (TS ROW Rybnik)
10. Aleksandra Lizoń (TS ROW Rybnik)
11. Julia Basta (Wanda Kraków)
12. Agnieszka Karcz (Wanda Kraków)
* przynależność klubowa według klubów z piłki nożnej na trawie