Brak zainteresowania MP U19

Jubileuszowa XX edycja mistrzostw i najmniejsza ilość zgłoszonych klubów do Mistrzostw Polski U19 od kilku lat.

O jeden klub mniej niż rok temu i blisko o 40% mniej w porównaniu do dwóch lat wstecz zgłosiło się w tym sezonie do Mistrzostw Polski Juniorek Starszych U19. O medale będą w tym sezonie walczyć tylko 24 kluby. To liczba pokazująca słabość tych rozgrywek i potwierdzającą fakt, iż rywalizacja młodzieżowa w dalszym ciągu wysoko przegrywa z piłkarstwem seniorskim, w którym juniorki odgrywają kluczową rolę bez względu czy mowa o klubach z Ekstraligi czy choćby z III ligi kobiet.

Podobnie jak w latach ubiegłych Mistrzostwa Polski U19 będą rozgrywane w trzech etapach. Jesienią w ośmiu grupach terytorialnych rozegrane zostaną jednodniowe eliminacje, a wiosną w czterech grupach odbędą się jednodniowe turnieje półfinałowe spośród których osiem drużyn zapewni sobie awans do tygodniowego turnieju finałowego, który z kolei odbędzie się już po sezonie ligowym w czerwcu.

W tym roku awansować do drugiej rundy eliminacji będzie niezwykle łatwo. Jest osiem grup, a w każdej po trzy zespoły. Awans dalej uzyskają dwa zespoły z każdej grupy o ile wszystkie kluby przystąpią do rozgrywek. Jeśli ktoś się wycofa to awans już na wstępnie będą miały zapewnione oba zespoły, lecz turniej i tak będzie musiał się odbyć, aby wyznaczyć kto ma być losowany z którego miejsca w dalszych grach.

To wszystko jest efekt znikomego zainteresowania rozgrywkami i realiami panującymi w piłce. Juniorki starsze grają jako seniorki w ligach ponieważ MP U19 to niezwykle krótki dodatek do sezonu a nie regularne rozgrywki. W Polsce piłka kobieca na poziomie seniorskim jest zresztą oparta właśnie na juniorkach.  Liczba 24 zgłoszonych klubów to najsłabszy wynik od kilkunastu lat...

sezon 2018/19 - zgłoszonych drużyn 24
sezon 2017/18 - zgłoszonych drużyn 25
sezon 2016/17 - zgłoszonych drużyn 40
sezon 2015/16 - zgłoszonych drużyn 27
sezon 2014/15 - zgłoszonych drużyn 37
sezon 2013/14 - zgłoszonych drużyn 31
sezon 2012/13 - zgłoszonych drużyn 32


Powyżej uwzględniono drużyny zgłoszone do Mistrzostw Polski U19 w poszczególnych sezonach według list zgłoszeniowych zatwierdzonych przez PZPN. Nie oznacza to jednak, ze taka liczba grała, ponieważ zazwyczaj do 10% drużyn wycofywało się przed turniejami albo nie była do nich dopuszczona ze względów formalnych. Jeśli w tym roku drużyny także będą rezygnować z gry w trzyzespołowych grupach to... czy taki system rozgrywek ma jakikolwiek sens? Dla porównania - większym zainteresowaniem od MP U19 cieszą się futsalowe Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U18.

W sezonie 2018/2019 rozgrywki MP U19 są przeznaczone dla zawodniczek z roczników 2000-2002. Czas gry w jednodniowych kwalifikacjach wynosi 2x20 minut natomiast w turnieju finałowym: (w meczach grupowych – 2x30 minut; w meczach finałowych, o 1 i 3 miejsce - 2 x 40 minut). Mistrz od PZPN otrzyma 25 tysięcy złotych, a kolejni medaliści 15 i 10 tysięcy.

Złotego medalu w tym sezonie będzie bronić UKS SMS Łódź. Będzie to XX edycja Mistrzostw Polski Juniorek Starszych. Niestety mistrzostwa w tej kategorii wiekowej już od pewnego czasu się nie rozwijają, a jeśli się nie rozwijają i spada liczba uczestników to... umierają co z przykrością drugi rok z rzędu trzeba stwierdzić.

turnieje eliminacyjne, 31 października 2018
awans uzyskają po dwa zespoły z każdej grupy
Grupa I: Stilon Gorzów - gospodarz, Olimpia Szczecin, Górnicza Konin
Grupa II: Praga Warszawa - gospodarz, Stomilanki Olsztyn, WAP Włocławek
Grupa III: Medyk Konin - gospodarz, Polonia Poznań, AZS PWSZ Konin
Grupa IV: Sportowa Czwórka Radom - gospodarz, UKS SMS Łódź, Sparta Daleszyce
Grupa V: Resovia Rzeszów - gospodarz, AZS PSW Biała Podlaska, Łysica Bodzentyn
Grupa VI: Tarnovia Tarnów - gospodarz, Respekt Myślenice, UKS Trójka Staszkówka Jelna
Grupa VII: Ślęza Wrocław - gospodarz, Bielawianka Bielawa, AZS Wrocław
Grupa VIII: Rolnik Głogówek - gospodarz, TS ROW Rybnik, Wanda Kraków

turnieje półfinałowe, 1 maja 2019
cztery grupy po cztery zespoły, awans uzyskają po dwa zespoły z grupy

turniej finałowy, 23-29 czerwca 2019
8 drużyn; 3 mecze grupowe; finał i mecz o 3. miejsce