Nowe kluby i zespoły na mapie

Chojnice, Ostrowiec Św. i Leszno to największe marki z męskiej piłki, które dołączyły w 2018 roku do kobiecej piłki.


Niezwykle trudno stworzyć listę, na której znalazłyby się kluby, które w 2018 roku po raz pierwszy dołączyły do ligowych rozgrywek piłkarstwa kobiecego na poziomie seniorskim czyli w zależności od regionu do III bądź IV ligi kobiet. Dlaczego? Między innymi dlatego, że tworząc taką listę trzeba było uwzględnić bardzo wiele czynników. Niektóre kluby w tym sezonie po roku bądź po dłużej przerwie ponownie przystąpiły do ligi jak na przykład ULKS Bogdańczowice z Opolszczyzny więc nie jest to nowy klub na mapie, lecz klub wracający do ligi. Do ligi wróciła Oleśnica z Dolnego Śląska i gra pod nazwą Pogoń, lecz powstała ona głównie z tego względu, że rok wcześniej rozpadł się Sukces Gmina Oleśnica. Trochę podobna sytuacja była w przypadku nowego klubu Jastrząb Malbork bazującego na części zawodniczek, które odeszły z Olimpico Malbork i w efekcie spowodowały wycofanie tego klubu z pomorskiej III ligi. Nie zawsze na pozór nowy klub zwiększa więc liczbę drużyn w kobiecej piłce lecz tylko mówiąc najogólniej zmienia szatę jak choćby Football Success Academy Kraków który przejął Progres Kraków z miejscem w lidze, wszystkimi zawodniczkami i trenerami bądź zmieniona została tylko nazwa jak u KS Oława zamienionego w Moto Jelcz Oława.

W związku z powyższym patrząc na listę zespołów, które latem dołączyły do poszczególnych lig lepiej jest zwrócić uwagę na inne bardziej oczywiste fakty. Najwyżej grającym klubem męskim, który w tym roku zgłosił swoją drużynę do seniorskich rozgrywek ligowych była I-ligowa Chojniczanka Chojnice. Spośród klubów męskiego szczebla centralnego to jedyny klub, który postawił na kobiecą piłkę. Dalej w rankingu jest III-ligowy KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski oraz IV-ligowa Polonia Leszno. To zdecydowanie mało. Łączenie w klubach piłki męskiej i żeńskiej nie zawsze jest jednak dobre. Przykład z Elbląga - piłkarki z tego miasta wróciły po roku do ligi ale już nie jako koleżanki piłkarzy z II-ligowej Olimpii lecz jako samodzielny klub. Od tego sezonu piłkarki grają także w klubie Warta-Maks Gorzów Wielkopolski ale formalnie jest to inny klub niż męska III-ligowa Warta. Formalne oddzielanie żeńskich drużyn grających z nazwą odnoszącą się do męskiego klubu to częste zjawisko w polskim piłkarstwie kobiecym i niestety często wprowadzające w błąd.

Zauważyć można także, że do seniorskiej ligi na poziomie III albo IV ligi dołączyły kluby, które w poprzednich sezonach dysponowały tylko młodzieżą i uczestniczyły jedynie w rozgrywkach dla juniorek. Do takich klubów należy m.in. Granit Bychawa, Unia Lublin, Astoria Szczerców czy KA 4 resPect Krobia. To dobra wiadomość warta odnotowania i pokazująca że szkolenie młodych piłkarek można rozpocząć przed dołączeniem do seniorskiej ligi. Jeszcze parę lat temu takiej możliwości nie było. Teraz pomału żeńskie rozgrywki młodzieżowe stają się coraz bardziej regularne co z ogólnopolskiej perspektywy napawa optymizmem. Dziś na poziomie orliczek i młodziczek swoje zawodniczki kształcą akademie wielu dużych klubów jak choćby Jagiellonia Białystok, Lech Poznań czy Legia Warszawa. Chce się czekać aż oni wejdą do seniorskich lig.

Lista nowych klubów/zespołów na mapie piłkarstwa kobiecego w sezonie 2018/2019
które dołączyły do seniorskiej ligi pierwszy raz

woj. dolnośląskie
Pogoń Oleśnica

woj. kujawsko-pomorskie
Jedynka Aleksandrów Kujawski
Noteć Gębice
AZS Włocławek
Tarpan Mrocza

woj. lubelskie
Unia Lublin
Granit Bychawa

woj. lubuskie
Warta-Maks Gorzów Wielkopolski

woj. łódzkie
Włókniarz Konstantynów Łódzki
Astoria Szczerców
Górnik Łęczyca
Grabka Grabica

woj. małopolskie
Uran Łukowica

woj. mazowieckie
Mazovia II Grodzisk Mazowiecki
Vulcan Wólka Mlądzka

woj. opolskie
-

woj. podkarpackie
Sitowianka Budy Łańcuckie

woj. podlaskie
Forty II Piątnica
Ekosport II Białystok

woj. pomorskie
Jastrząb Malbork
Pogoń II Tczew
Olimpia Czersk
Chojniczanka Chojnice
Zenit Łęczyce
Potok Pszczółki

woj. śląskie
UKKS II Istebna
Rozbark Bytom
Kuźnia Ustroń

woj. świętokrzyskie
KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski
Cicha Sława Eska Skarżysko-Kamienna

woj. warmińsko-mazurskie
Hanza Elbląg

woj. wielkopolskie
Grom Czacz
KA 4 resPect Krobia
Polonia 1912 Leszno

woj. zachodniopomorskie
-