#10YearChallenge

Jak przez dziesięć lat zmieniła się piłka w Polsce? Klubów więcej o 200%. Reprezentacja w tym samym miejscu.

Przed paroma dniami internet zalała akcja 10-Year Challenge. Czym ona była? Chodziło o zestawienie zdjęcia z 2019 roku z fotografią z 2009 roku. Akcja miała na celu pokazanie jak dana osoba bądź jakaś rzecz zmieniła się na przestrzeni ostatniej dekady. Wzięły w niej udział dziesiątki internautów z całego świata głównie za sprawą Instagrama i innych mediów społecznościowych. Również portal ŁączyNasPiłka.pl należący do PZPN postanowił zestawić zdjęcia reprezentantek Polski z dziś i tych sprzed kilku lat. Ze strony związku było to jednak tak trochę, jak wejście na swoją własną minę bo na związkowej stronie o piłce kobiecej można przeczytać głównie w odniesieniu do reprezentacji i to z reguły w samych superlatywach, a w tym przypadku wcale tak nie jest.

Jak przez ostatnie dziesięć lat zmieniła się kobieca piłka nożna w Polsce?
Akcja #10YearChallenge jest bardzo dobrą okazją aby pochylić się nad tym tematem. Otóż tak: w sezonie 2008/09 były w Polsce trzy poziomy rozgrywkowe do których zaliczała się Ekstraliga, I liga i II liga. W seniorskich rozgrywkach uczestniczyło 75 klubów. Po dziesięciu latach wzrost w ilości klubów wynosi ponad 200 procent. W obecnym sezonie udział w rozgrywkach od Ekstraligi po IV ligę bierze już 227 klubów. Jeszcze lepsze statystyki podaje Polski Związek Piłki Nożnej podając, że w ostatnich 6-7 latach liczba piłkarek u nas w kraju wzrosła o około pięć razy.

Przez ostatnią dekadę żeńskie piłkarstwo ligowe w Polsce rozwinęło się w zauważalny sposób. Do tego można wspomnieć, że Polki grają w topowych europejskich klubach. Katarzyna Kiedrzynek i Ewa Pajor grały już we finałach Ligi Mistrzyń. Niestety, jeśli #10YearChallenge odnieść do seniorskiej reprezentacji Polski to wynik metamorfozy jest beznadziejny. Na dzień dzisiejszy Polska w rankingu FIFA zajmuje 34. miejsce, a dokładnie dziesięć lat temu byliśmy na 31. miejscu. Mimo większej popularyzacji dyscypliny, zwiększonej dostępności i większej ilości piłkarek to reprezentacja "A" nadal osiąga wyniki zbliżone do tych sprzed dekady choć w kadrze gra więcej "zawodowych" piłkarek niż kiedyś. Lepiej jest z młodzieżowymi reprezentacjami, ale z kolei z grą mistrza Polski w Lidze Mistrzyń jest podobnie jak dziesięć lat temu.

Dziesięcioletni challenge piłka nożna kobiet w Polsce wygrywa ilościowo. Trzeba się z tego cieszyć i jednocześnie zastanowić, dlaczego wygrywa tylko w tej kategorii. Wyniki w Europie są podobne do tych jakie były kiedyś, kluby jak upadały tak upadają i problemy w większości nadal mają te same, a największymi kibicami wciąż są rodzice, bo żeńska piłka to tak naprawdę piłka młodzieżowa. W 2009 roku mówiono: rozwijamy się, wyniki będą kwestią czasu, najpierw potrzebne jest zaplecze. Teraz to zdanie można skopiować i wkleić, bo największy sukces ostatniego dziesięciolecia czyli Mistrzostw Europy U17 w 2013 roku i fenomen Pajor oraz Kiedrzynek to na tle Europy wcale nie jest dużo.