Zieniu. Piłkarka z paskiem

- Zdobywam wiedzę i medale - mówi Wiktoria Zieniewicz z UKS SMS Łódź. Gra wzorowo i uczy się również wzorowo.


Już niedługo, bo 10 marca obędą się testy piłkarskie do UKS SMS Łódź - aktualnego mistrza Polski juniorek w kategoriach wiekowych U16 i U19. Swoich sił w grze dla łódzkiego klubu mogą spróbować zawodniczki z całej Polski. Jakiś czas temu na grę dla SMSu zdecydowała się Wiktoria Zienieiwcz, która teraz bez problemu łączy grę w piłkę nożną w Uczniowskim Klubie Sportowym ze wzorową nauką w Szkolę Mistrzostwa Sportowego, a do tego otrzymuje także powołania do młodzieżowej reprezentacji Polski U17. Takie możliwości stworzył jej właśnie UKS SMS Łódź.

- Moja piłkarska przygoda nabrała tempa w momencie, kiedy zdecydowałam, że chcę spróbować czegoś nowego - opowiada Wiktoria Zieniewicz. - Było to w pierwszej klasie gimnazjum. Grałam wówczas w II-ligowej Bronowiance Kraków. Postanowiłam, że chcę grać w piłkę nożną na profesjonalnych zasadach. Miałam do wyboru przejście do Medyka Konin i UKS SMS Łódź. Były to wówczas dwa najlepsze kluby młodzieżowe w Polsce. Decyzja do podjęcia była trudna, ale ostatecznie zdecydowałam się na transfer do Łodzi - wspomina. Za pół roku miną trzy lata, od kiedy Zieniewicz przeprowadziła się z Małopolski do Łodzi.

W trakcie swojej gry dla UKS SMS Łódź dwukrotnie wygrała z nim Makroregionalną Ligę Juniorek Młodszych zdobywając tytuł mistrzyń Polski U16. Co ciekawe w obu finałach U16 z 2018 i 2017 roku Zieniewicz grała przeciwko Medykowi Konin, czyli dziewczynom z klubu do której rozważała przejście. - W Łodzi od początku bardzo dobrze się czuję. Mam tu doskonałe możliwości do rozwoju. W Łodzi zdobywam wiedzę i medale, ponieważ nasz klub i szkoła tworzą praktycznie jeden kolektyw - podkreśla uczennica pierwszej licealnej klasy Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Defensywna usposobiona piłkarka ze względu na swój wiek na razie gra w pierwszoligowych rezerwach SMS ale debiut na szczeblu Ekstraligi kobiet ma już za sobą. - Moim celem na najbliższe miesiące jest zdobycie Mistrzostwa Polski U19 oraz otrzymywanie jak najwięcej powołań na mecze Ekstraligi - przyznaje. W tym roku Zieniewicz zakończy okres swoich występów w reprezentacji Polski U17 z którą rok temu wystąpiła na finałach Mistrzostw Europy. - Teraz mamy trudną grupę eliminacyjną z Hiszpanią na czele, ale będziemy chciały sprawić niespodziankę i znów znaleźć się w najlepszej ósemce w Europie - mówi.

Niespełna siedemnastoletnia Wiktoria Zienieiwcz to najlepszy przykład na to, że można z sukcesami grać w piłkę nożną i jednocześnie wzorowo się uczyć. Na swoim ostatnim świadectwie szkolnym miała czerwony pasek. - W bursie SMS żyjemy piłką, ale nie przeszkadza to w nauce. Tu trenerzy i nauczyciele zawsze wyciągają rękę do pomocy - zapewnia reprezentantka Polski U17 pochodząca ze Trzebini w Małopolsce.