Ile dla reprezentantek?

Na jakie pieniądze mogą liczyć dorosłe reprezentantki Polski? Stawki dzienne dla trawy i futsalu są takie same.

Na początku roku Polski Związek Piłki Nożnej uchwalił nowe stawki startowego wypłacane reprezentantkom Polski za każdy dzień ich pobytu na zgrupowaniach seniorskich kadr narodowych. W stawkach można dostrzec dwie zależności.

Taka sama stawka dzienna przysługę zarówno reprezentacji Polski kobiet "A" oraz męskiej i żeńskiej futsalowej reprezentacji Polski. Mowa tu o kwocie 250 zł dla zawodniczki za każdy dzień pobytu na zgrupowaniach i meczach towarzyskich oraz 300 zł za każdy dzień pobytu na zgrupowaniach i meczach eliminacyjnych do Mistrzostw Europy lub Mistrzostw Świata.

Realnie nie oznacza to jednak, że futsalistki mogą liczyć na takie same pieniądze jak pierwsza reprezentacji Polski kobiet na trawie. Futsalistki mają bowiem znacznie mniej zgrupowań i rozgrywają o wiele mniej meczów międzypaństwowych.

Z obowiązujących stawek cieszyć mogą się co najwyżej jedynie futsalistki, bo otrzymują tyle samo co męska kadra. Ostatnio otrzymały podwyżkę o 50 zł. Różnice między trawiastą kadrą żeńską i męską są natomiast kolosalne co wynika z różnych czynników. Jako porównanie można na przykład podać stawkę dzienną dla fizjoterapeutów męskiej kadry "A". Wynosi ona po 1600 zł za dzień.

Mimo minimalnym zmian w stawkach dziennych dla seniorskich reprezentacji związek w dalszym ciągu nie wprowadził żadnego programu, który finansowo doceniłby kluby wychowujące reprezentantki Polski powoływane do młodzieżowych kadr U15, U17 i U19.