Piłkarska sekcja kobiet w Legii?

- Chcemy coś zrobić dla dziewczynek. Rozwijamy się i w konsekwencji powstanie drużyna seniorek - mówią w stolicy.

Legia otworzy sekcję piłki nożnej kobiet? To coraz bardziej realne. Już teraz w stołecznym klubie trenuje około 50 dziewczynek. Z czasem kibice przy Łazienkowskiej powinni móc dopingować również futbolistki na szczeblu seniorskim.

Od 2016 roku dziewczynki w Legia Soccer Schools trenują oddzielnie. Aktualnie istnieją trzy grupy żeńskie. - Łącznie trenuje u nas około 50 dziewczyn. Mają dedykowany sztab szkoleniowy. Dwa roczniki trenują na boisku przy ul. Zbaraskiej na Pradze, a kolejny ćwiczy przy ul. Annopol na Targówku. Odczuwamy na co dzień coraz większe zainteresowaniem tym, że mistrz Polski stawia na kobiecy futbol. Nasze dziewczyny były zimą na obozie w Hiszpanii, a po nim pojawiło się zainteresowanie dołączeniem do naszych drużyn futbolistek z całej Polski. Dwa zespoły występują w lidze mazowieckiej i wszystko podąża w stronę utworzenia drużyny seniorek - opowiada Marcin Harasimowicz koordynujący projekt LSS.

Zespoły Legia Ladies występują aktualnie w ligach juniorskich, ale mają za sobą także grę na turniejach w całej Polsce. W przeszłości doszło również m.in. do spotkania legionistek z zawodniczkami w barwach drużyny TVP. - Na stulecie klubu dziewczynki zostały wyłączone z grup chłopięcych i stworzyliśmy damski zespół w Legia Soccer Schools. Ponad dwa lata później tworzy się historia. Do dalszego rozwoju niezbędna będzie odpowiednia infrastruktura. Myślę tu o boiskach od strony ul. Czerniakowskiej. Dziewczyny zwłaszcza te starsze potrzebują większej liczby treningów, a także treningów na dużym boisku. Teraz ćwiczą na mniejszych placach, a czasem uda się wejść na większe sektory lub całe boisko przy Łazienkowskiej. Brak własnej murawy i organizowanie zajęć poza klubem generują koszty. Mając więcej boisk do dyspozycji, mamy większe możliwości - dodaje menedżer Legia Soccer Schools.

Co ciekawe, pojawiły się doniesienia o kuluarowych rozmowach w kwestii kobiecej piłki, które dotyczyły Ekstraklasy. W myśl tego, każda drużyna w najwyższej klasie rozgrywkowej mogłaby posiadać zespół damski. Póki co, żadne decyzje jeszcze nie zapadły i droga do tego daleka, lecz to kwestia zauważana, która w przyszłości może powrócić. Legia chce być na taką sytuację gotowa. - Kobiecej piłki nigdy nie było w Legii. Udało się to zapoczątkować w setną rocznicę. Finansowo nie jest to opłacalny projekt, bo potrzeba coraz więcej, a podniesienie składek zabiłoby projekt. Chcemy coś więcej zrobić dla dziewczynek, które chcą u nas trenować. Dodatkowo widzimy zainteresowanie zawodniczek z całej Polski, które mając możliwość skorzystania z internatu przy liceum, od razu chciałyby do nas dołączyć - uważa Adam Orlikowski z "LSS".

Legia nie od razu stworzy seniorską drużynę. Projekt ma być stopniowo rozwijany. - Dziewczyny dorastają. Z roczników ’03 i ’04 mamy siedem zawodniczek, a kolejne, chcą do nas dołączyć. Przybywa ich, rozwijamy się i w konsekwencji powstanie drużyna seniorek. Nie myśleliśmy jeszcze, gdzie seniorki miałyby rozpocząć grę. Na razie mamy młodziczki i juniorki i nie weryfikowaliśmy możliwości występów w danych klasach rozgrywkowych. Kobieca Legia miałaby czerpać z zawodniczek lokalnych - kończy Harasimowicz.

W Ekstralidze kobiet nie występuje aktualnie żadna drużyna ze stolicy. Mistrzostwo Polski należy zaś do zawodniczek Górnika Łęczna. Na zapleczu gra z kolei jeden zespół: Praga Warszawa. W stawce znajduje się również pobliski KS Raszyn.

Legia prowadzi aktualnie nabór do drużyn dziewczęcych. Składka miesięczna wynosi 220 złotych. Więcej informacji na ten temat w tym miejscu.