Towarzysko jesteśmy w Europie

Seniorska reprezentacja Polski zaczęła grać mecze towarzyskie z mocniejszymi. Tego w ostatnich latach brakowało.


Jeszcze do niedawna reprezentacja Polski "A" grała na turniejach towarzyskich w Turcji albo jeszcze wcześniej w Chorwacji. Rozgrywała mecze towarzyskie z Białorusią, Estonią czy Grecją, a więc z najniżej notowanymi w Europie reprezentacjami. Jakiś czas temu wyjeżdżała także na mecze z takimi zespołami jak Anglia U23 czy Islandia U23. Długo brakowało meczów towarzyskich z równorzędnymi z nami przeciwnikami. Spotkań z zespołami ze ścisłej europejskiej czołówki prawie nie było. Dobór takich przeciwników było można zarzucać Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej i sztabowi reprezentacji. Słusznie mówiono, że unikamy poważnych gier i wolimy grać przeciwko słabeuszom i wbijać im gole. Teraz sytuacja zaczęła się korzystnie zmieniać i nawet wyniki są dobre...

Pod koniec ubiegłorocznej jesieni Polki zmierzyły się z Hiszpanią. Był to najpoważniejszy mecz towarzyski naszej reprezentacji od pięciu lat. Od tego momentu sporo się zmieniło. W tym roku kadra selekcjonera Miłosza Stępińskiego wystąpiła na bardzo prestiżowym towarzyskim turnieju Algarve Cup w Portugalii. Następnie biało-czerwone zagrały z Włoszkami - uczestnikiem zbliżających się Mistrzostw Świata, a ostatnim meczem towarzyskim Polek rozegranym przez kilkoma dniami było starcie z Finlandią, a więc niemalże z reprezentacją stojącą na takim samym rankingowym poziomie co Polska. Dzięki spotkaniom z takimi krajami jak Hiszpania czy Włochy nasze kadrowiczki mają szansę pokazać się i trafić do mocniejszych lig. Parę lat temu Katarzyna Kiedrzynek przez przedstawicieli PSG została dostrzeżona właśnie na meczu towarzyskim Francja - Polska.

Wiadomo, że reprezentacja powinna rozgrywać mecze towarzyskie zarówno z mocniejszymi jak i również ze słabszymi od siebie przeciwnikami, czyli tak samo, jak w eliminacjach do Euro bądź Mundialu. Jak pokazuje jednak średnie miejsce w rankingu FIFA towarzyskich przeciwników Polski to zazwyczaj nasza kadra grała ze zespołami znacznie słabszymi od nas. Polska w rankingu FIFA średnio plasuje się w okolicy 32. pozycji. W ubiegłym roku średnie miejsce w rankingu naszych sparingowych przeciwniczek wynosiło 49, a rok wcześniej 53.  Na początku kadencji obecnego selekcjonera (od lipca 2016) tłumaczono to, że w ten sposób wyzwala się w reprezentacji ducha zwyciężczyń. Można także doszukiwać się innych powodów. Mecze ze słabszymi przeciwnikami łatwiej jest "załatwić" z kolei towarzyskie porażki z topowymi zespołami nie są na rękę wizerunkowi drużyny, przecież o wiele łatwiej jest się chwalić zwycięstwami nad słabszymi niż tłumaczyć się z porażki nawet z najsilniejszymi.

Z ostatnich zmian trzeba się cieszyć. Od kilku miesięcy Polska wreszcie dobiera sobie sparingowych rywali na silnym zachodzie Europy, a nie tylko na znacznie słabszym wschodzie. Oczywiście, ze słabą ale sąsiadującą z nami Białorusią możemy grać ale dla zachowania proporcji powinniśmy także grać z reprezentacjami takimi jak choćby Czechy, Rosja czy Austria lecz tego w ostatnich latach brakowało. Spotkania z Estonią, Litwą czy Łotwą mogą być testem dla zaplecza reprezentacji. Na szczęście na ostatnie zmiany można patrzeć z optymizmem. Kolejny mecz towarzyski reprezentacja seniorek ma rozegrać w czerwcu ze Słowaczkami. Jesienią Polki będą grały w eliminacjach do ME 2021 więc meczów towarzyskich będzie już mniej.

oficjalni rywale towarzyscy reprezentacji Polski
(w nawiasie miejsce w rankingu FIFA w momencie rozegrania meczu z Polską)

trwający 2019 rok: Hiszpania (12), Holandia (7), Norwegia (13), Włochy (15), Finlandia (32)
średnio = 16. miejsce w rankingu FIFA

2018: Jordania (50), Łotwa (82), Meksyk (26), Ukraina (27), Estonia (95), Irlandia (31), Hiszpania (12), Bośnia i Hercegowina (68)
średnio = 49. miejsce w rankingu FIFA


2017: Kosowo (bez klasyfikacji), Rumunia (37), Turcja (56), Finlandia (28), Białoruś (49), Ukraina (27), Litwa (82), Estonia (82), Grecja (64)
średnio = 53. miejsce w rankingu FIFA

2016: Portugalia (40, 40), Islandia (19), Czechy (33), Walia (36), Finlandia (24), Austria (27), Białoruś (50)
średnio = 34. miejsce w rankingu FIFA

2015: Węgry (39), Irlandia Północna (63), Chorwacja (59), Rumunia (38), Słowacja (47), Finlandia (24), Białoruś (49), Słowacja (47), Belgia (27)
średnio = 44. miejsce w rankingu FIFA

2014: Belgia (27), Luksemburg (89), Chorwacja (61), Węgry (37), Estonia (77), Czechy (28), Słowacja (47), Belgia (27)
średnio = 49. miejsce w rankingu FIFA

2013: Czechy (26, 26), Słowacja (41), Francja (6)
średnio = 25. miejsce w rankingu FIFA

2012: Białoruś (37), Szkocja (21)
średnio = 29. miejsce w rankingu FIFA

2011: Słowacja (42), Białoruś (38), Francja (7)
średnio = 29. miejsce w rankingu FIFA