Brazylijski skarb w Lesznie

Amanda pochodzi z kraju w którym futbol traktowany jest jako religia. Od teraz reprezentuje barwy Polonii Leszno.


Za piłką biega od trzeciego roku życia. W Brazylii z której pochodzi to nic nadzwyczajnego. Miłość do futbolu zaszczepił w niej brat. – Wielką radość sprawiało mi oglądanie go na boisku – wspomina Amanda Moura. Im dłużej na to patrzyłam, tym bardziej zakochiwałam się w piłce nożnej. Postanowiłam sama spróbować swoich sił w tym sporcie. Na początku należałam do szkolnego zespołu, później, kiedy miałam 8 lat zaczęłam trenować z lokalną drużyną chłopców. W wieku 11 lat przekwalifikowałam się na futsal, ale przygoda z nim trwała tylko trzy lata. Kiedy skończyłam 14 lat trafiłam do Atlético Mineiro (klub w którym w latach 2012-2014 występował Ronaldinho - przyp. red.). Ostatnie pięć lat spędziłam w USA grając barwach University of Bridgeport. Na studiach w Stanach Zjednoczonych Amanda poznała swojego narzeczonego, który jest Polakiem. – Spotkaliśmy się na Uniwersytecie w Bridgeport – opowiada.  Postanowiliśmy, że przeprowadzka do Polski może być bardzo ciekawym etapem w naszym życiu. Tak trafiłam do Leszna - opowiada Brazylijka, która od tej wiosny gra w Polonii Leszno.

Kobieca drużyna w Klubie Sportowym Polonia Leszno powstała w 2017 roku. Obecnie klub bierze udział w rozgrywkach trzeciej ligi wielkopolskiej (grupa II). Aklimatyzacja w zespole przebiegła sprawnie, zdecydowanie gorzej było jej przywyknąć do pogody panującej w Polsce. – Nie lubię zimy, nie mogę się do niej przyzwyczaić – śmieje się Amanda – to jedyny minus mieszkania w tym kraju. Moura pozytywnie wspomina swoje początki w nowej drużynie.  – Polonia otworzyła przede mną wielkie drzwi – mówi zawodniczka. – Staram się wykorzystać moje piłkarskie doświadczenie, które zdobyłam grając za granicą, w taki sposób, żeby moja drużyna zyskała na tym jak najwięcej. Mamy wspaniałe zaplecze szkoleniowe, wspierają nas wszyscy pracownicy klubu, sponsorzy oraz miasto. Zawodniczki grające w Polonii są ode mnie młodsze, ale bardzo ciężko pracują na to, żeby w przyszłości wywalczyć awans. Ich postawa motywuje mnie do dalszej pracy nad sobą – dodaje. Cieszy mnie też fakt, że sponsorzy dostrzegają potencjał naszej drużyny, myślę, że z ich wsparciem mamy szansę powalczyć o Ekstraligę w perspektywie kilku lat.

Kobieca reprezentacja Brazylii zajmuje 10. miejsce w rankingu FIFA, Polki plasują się aktualnie na 28. miejscu. – Pomiędzy Polską, a Brazylią istnieją pewne różnice – podkreśla Amanda – W Brazylii piłkę nożną trenuje zdecydowanie więcej kobiet, profesjonalne kluby piłkarskie często reklamują się poprzez używanie nazwisk najbardziej znanych zawodniczek. Niestety brazylijskie piłkarki zmagają się na co dzień z falą uprzedzeń, kluby muszą walczyć, aby otrzymać pomoc finansową, zainteresowanie kobiecymi rozgrywkami także nie jest zbyt wysokie. W Polsce również wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu kobiecej piłki oraz rozgrywek ligowych na różnych poziomach, a przecież są ich aż cztery (w Brazylii tylko dwa). Uważam jednak, że tutaj (w Polsce) jest więcej możliwości rozwoju tej dyscypliny, niż w Brazylii. Wzrost zainteresowania piłką nożną kobiet jest zauważalny, sponsorzy coraz częściej angażują się w jej rozwój, a miasta uwzględniają ją w swoich planach biznesowych.

Amandzie ciężko jest określić dokładnie, czym chciałaby zajmować się w przyszłości. – Obecnie pracuję nad dwoma projektami – opowiada. – Jestem otwarta na biznes i nowe technologie. Cały czas się uczę, inspiruję się także najlepszymi sportowcami i trenerami  Planuję karierę zawodową w Polsce, dlatego szkolę język polski, ale nie wiem czy chcę tu zostać na stałe. Jest mi ciężko, bo kocham także Brazylię. Chciałabym mieszkać w obu krajach… Na razie jednak skupiam się na grze w Polonii Leszno. Dodatkowo mam pomysł na Akademię Piłkarską, w której mogłabym uczyć dzieci oraz starszych zawodników brazylijskich umiejętności. Teraz zamierzam zapisać się na kurs trenerski. Staram się działać na pełnych obrotach, bo widzę cel, który mogą osiągnąć. To mnie napędza – podsumowuje Amanda Moura z Polonii Leszno.