Spadek Polonii Poznań

Trudne losy beniaminków w Ekstralidze. Polonia oficjalnie spadła z ligi. W nowym sezonie będzie grać jako Warta.


Porażka 0:6 z AZS PSW Biała Podlaska w 22. kolejce spowodowała, że Polonia Poznań straciła ostatnie matematyczne szanse na utrzymanie się w Ekstralidze kobiet. Piłkarki ze stolicy Wielkopolski mają na swoim koncie tylko jeden punkt. Jeśli dodamy do tego maksymalną ilość punktów, które Polonia mogłaby zdobyć jeszcze grając 5 dodatkowych meczów w grupie spadkowej to i tak nie przeskoczy jednocześnie w tabeli Mitechu Żywiec i AZSu Wrocław.

Tym samym po roku gry w elicie Polonia Poznań opuszcza najwyższą klasę rozgrywkową. Trzeba przyznać, że rok temu Polonia Poznań dość nieoczekiwanie wywalczyła awans do Ekstraligi kobiet. Zespół, zamiast przed sezonem wzmocnić swój skład osłabił się przez odejście z drużyny kilku doświadczonych i grających od lat w Polonii piłkarek. Na transfery i pozyskiwanie zawodniczek z Polski klub nie miał pieniędzy. To odbiło się na boisku i sytuacji organizacyjnej.

Spadek Polonii, a właściwie to jej bardzo słaba postawa w całym sezonie pokazuje jak trudne są losy beniaminków w Ekstralidze. Po każdym sezonie z ligi spadają dwa najsłabsze zespoły i praktycznie co roku w tym gronie jest beniaminek. Teraz to będzie Polonia (drugi z beniaminków GKS Katowice zagra w grupie mistrzowskiej), a rok wcześniej elitę opuściło obu beniaminków - Sportowa Czwórka Radom i Unifreeze Górzno.

Od nowego sezonu w Towarzystwie Sportowym Polonia Poznań żeńskiej sekcji piłkarskiej już nie będzie. Drużyna kobiet Polonii zostanie wchłonięta przez Wartę Poznań. Decyzje już zapadły. Polonia będzie już tylko klubem męskim. Tym samym po dziesięciu latach funkcjonowania kobiet w Polonii przenoszą się one do poznańskiej Warty, która od niedawna ma nowych właścicieli. Przejęcie przez Wartę piłkarek Polonii jest krokiem w stronę ratowania piłki nożnej kobiet w stolicy Wielkopolski.