Miasto mistrza bez kobiet

Piast Gliwice zdobył mistrzostwo w męskiej Ekstraklasie. Gliwice to jedno z największych miast bez piłki kobiet.


Rozgrywki męskiej Lotto Ekstraklasy w tym sezonie pierwszy raz zdołał wygrać Piast Gliwice, który w lidze wyprzedził między innymi Legię Warszawa czy Lechię Gdańsk. Dlaczego o tym wspominamy w kontekście rozgrywek piłki nożnej kobiet?

Co ciekawe, blisko 200-tysięczne Gliwice to jedno z największych miast w Polsce, które nie mają żeńskiej drużyny piłkarskiej na seniorskim poziomie ligowym czyli na jednym ze szczebli rozgrywkowych od Ekstraligi po IV ligę kobiet.

Ostatni raz klub z Gliwic w regularnych rozgrywkach ligowych kobiet uczestniczył w 2016 roku po czym GTW Gliwice wycofało się z III ligi. Obecnie miasto w kobiecej piłce nadal reprezentuje Stowarzyszenie GTW, które ostatnio brało udział m.in. w lokalnym turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" czy choćby w eliminacjach do Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu.

Sytuacja z piłką nożną kobiet w Gliwicach kiedyś była znacznie lepsza, ale było to bardzo dawno temu w czasach kiedy w kraju funkcjonowała tylko garstka żeńskich klubów. W 1993 i 1994 roku Piastunki Gliwice były mistrzem Polski, a w 2008 roku Piąteczki Gliwice zdobyły wicemistrzostwo kraju w futsalu.

Wspominając jeszcze o mistrzostwie zdobytym w ostatnich dniach przez piłkarzy Piasta to należałoby nadmienić, że swój udział w tym sukcesie miał Mateusz Smuda - trener bramkarzy Piasta. W latach 2002 - 2011 Smuda pracował w kobiecym futbolu jako selekcjoner reprezentacji młodzieżowych U17 i U19 oraz jako II trener reprezentacji "A".

Kto wie, może mistrzostwo Polski skłoni Piasta Gliwice do stworzenia żeńskiej drużyny piłkarskiej? Część europejskich mistrzów ma zarówno męskie jak i żeńskie drużyny na wysokim europejskim poziomie - FC Barcelona, Manchester City, Juventus, Paris Saint-Germain, Bayern Monachium...