Polski paszport na Mundialu

Jedna piłkarka z polskim paszportem zagra na Mundialu we Francji. To Dominique Bond-Flasza z Jamajki.


Już 7 czerwca we Francji rozpoczną się Mistrzostwa Świata. Reprezentacji Polski nie udało się sprawdzić niespodzianki w postaci historycznego pierwszego awansu na Mundial. W grupowych eliminacjach nasza kadra okazała się słabsza od Szkotek i Szwajcarek, które wyprzedziły nas w grupowej rywalizacji. Z naszej grupy eliminacyjnej na Mundialu zagra Szkocja. Po barażach z gry o miejsce we Francji odpadła natomiast Szwajcaria.

Co ciekawe, na Mundialu we Francji zagra jednak jedna Polka. W składzie reprezentacji Jamajki wystąpi bowiem Dominique Bond-Flasza. Ta niespełna 23-letnia piłkarka ma polskie obywatelstwo odziedziczone po ojcu Polaku. Jej matka pochodzi natomiast z Jamajki. Historia życia tej piłkarki jest dość barwna. Urodziła się w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, a przez wiele lat mieszkała także w Kanadzie. Na arenie międzynarodowej mogła więc grać w reprezentacjach narodowych USA, Kanady, Polski albo właśnie Jamajki.

Defensywnie usposobiona Dominique Bond-Flasza od roku gra w holenderskim klubie PSV Eindhoven z którym w tym sezonie zajęła 3. miejsce w lidze. Ten rok był jej pierwszym spędzonym w Europie. Wcześniej grała w akademickich drużynach w USA - w Kalifornii albo po drugiej stronie Ameryki - w Waszyngtonie.

Jamajka w tym roku zadebiutuje w Mistrzostwach Świata. Jej grupowymi rywalami będą Brazylia, Włochy i Australia. Można spodziewać się, że to właśnie na fazie grupowej zakończy się udział Jamajki we francuskim Mundialu. W rankingu FIFA reprezentacja Jamajki zajmuje 53. miejsce, przez co może być uznawana za najsłabszego z dwudziestu czterech uczestników Mundialu 2019.