Dobra droga Unii Lublin

Unia Lublin zaledwie po roku gry w seniorkach awansowała do II ligi. Wcześniej odnosiła młodzieżowe sukcesy.

W większości województw III liga kobiet jest najniższym szczeblem rozgrywkowym. Wyjątkami są województwa śląskie, małopolskie, mazowieckie i kujawsko-pomorskie gdzie z uwagi na większa ilość żeńskich klubów istnieje od niedawna także IV liga. Po stworzeniu drużyny, zgłoszeniu jej do najniższej ligi od której każdy zaczyna, bardzo ciężko jest sprawić aby dopiero debiutujący zespół wywalczył od razu awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Ostatnio właśnie tego dokonała Unia Lublin, która zaledwie po roku gry w III liga kobiet, gr. lubelska awansowała do II ligi.

Fundacja Kobiecy Klub Piłkarski Unia Lublin została założona w sierpniu 2016 roku. Już na samym początku dość górnolotnie pisała o sobie: "Kobiecy Klub Piłkarski Unia Lublin powstał z zamiarem utworzenia w Lublinie zawodowej drużyny kobiecej piłki nożnej. W związku z tym, przygotowane zostały podwaliny organizacyjne pod ten cel". Szybko jednak okazało się, że nie są to wcale górnolotne słowa oderwane od rzeczywiści lecz jest to rzeczywista ścieżka, która obrał sobie klub. Jak się okazało to niezwykle skuteczna ścieżka bowiem po roku funkcjonowania klubu na seniorskiej mapie piłkarstwa kobiecego już wchodzi on do ligi międzywojewódzkiej.

W ubiegłym roku Unia Lublin jako najlepszy zespół z Lubelszczyzny zakwalifikowała się do ćwierćfinału Makroregionalnej Ligi Juniorek Młodszych. Na tym etapie Unia była jednym uczestnikiem Mistrzostw Polski U16, który był klubem w pełni młodzieżowym bez seniorskiej drużyny. Za wyniki osiągnięte w 2018 roku Unia zajęła 15. miejsce w ministerialnym rankingu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. W tym czasie +/- połowę kadry juniorek województwa lubelskiego stanowiły właśnie piłkarki z Lublina, a dla przykładu juniorki Ekstraligowych zespół Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska otrzymywały tylko pojedyncze powołania. Sukces w MLJM błyskawicznie przerodził się w kolejny - rok temu młode piłkarki Unii zostały zgłoszone do III ligi kobiet i teraz świętują jej wygranie.

Unia Lublin, która właśnie awansowała do II ligi jest niemalże w całości oparta na zawodniczkach, które od początku formalnego powstania klubu w nim trenowały i brały udział w rozgrywkach młodzieżowych - w tym w lidze juniorek U16. Są to zawodniczki z roczników 2002-2004. Wyjątek stanowią tylko 26-letnia Aleksandra Jaworek (jest trenerką) i 31-letnia Anna Ciupińska, które w przeszłości grały nawet w Ekstralidze kobiet, później zakończyły swoje piłkarskie kariery a przed tym sezonem dołączyły do Unii, aby wnieść do debiutującego w seniorskiej lidze zespołu trochę swojego cennego doświadczenia.