Hmírová. Dobra Słowaczka

Spośród wszystkich zagranicznych piłkarek grających w Ekstralidze najskuteczniejsza była Patrícia Hmírová.


Niespełna 26-letnia Patrícia Hmírová w zakończonym przed paroma dniami sezonie była jedną z najbardziej wyróżniających się zagranicznych piłkarek grających w Ekstralidze kobiet. Ofensywnie usposobiona zawodniczka Czarnych Sosnowiec zagrała we wszystkich 27-ligowych meczach w pełnym wymiarze czasowym. Strzeliła 24 gole co dało jej trzecią pozycję w klasyfikacji strzelczyń Ekstraligi oraz jednocześnie pierwszą w kategorii najskuteczniejszych zagranicznych piłkarek w Ekstralidze. Miała także sporą liczbę asyst.

Hmírová w Polsce jest doskonale znana, ponieważ w naszym kraju gra już od dobrych kilku lat. Latem 2012 roku zasiliła szeregi pierwszoligowego wówczas 1.FC AZS AWF Katowice z którym zaliczyła awans do Ekstraligi. Później grała w elicie razem z Mitechem Żywiec i Górnikiem Łęczna. W połowie 2016 roku opuściła Górnika i przeniosła się do szwajcarskiego FC Neunkirch z którym zdobyła mistrzostwo kraju. Jej klub po sukcesie ogłosił bankructwo po czym Hmírová dwa lata temu wróciła do Polski, a konkretnie do Czarnych Sosnowiec.

» Klasyfikacja strzelczyń Ekstraligi 2019

Oprócz Hmirovej w Czarnych Sosnowiec grają także trzy inne Słowaczki. Są to Patricia Fischerova, Lucia Suskova i Andrea Horvathova. Cała trójka jest regularnie powoływana do reprezentacji swojego kraju. Na szczeblu Ekstraligi kobiet Patricia Hmirova łącznie w barwach 1.FC AZS AWF Katowice, Mitechu Żywiec, Górnika Łęczna i Czarnych Sosnowiec rozegrała 97 spotkań w których zdobyła 51 goli. W tym i w zeszłym sezonie była najskuteczniejszą zagraniczną piłkarką w Ekstralidze.

Najskuteczniejsze zagraniczne piłkarki Ekstraligi w poprzednich sezonach: Patricia Hmirova (Słowacja, Czarni Sosnowiec, 13 goli - 2018), Liliana Kostova (Bułgaria, Medyk Konin, 20 goli - 2017), Lucia Šušková (Słowacja, Mitech Żywiec, 12 goli - 2016; 15 goli - 2015), Katarina Kolar (Chorwacja, Zagłębie Lubin, 15 goli - 2014), Gloria Chinasa Okoro (Gwinea Równikowa, Unia Racibórz, 18 goli - 2013; 20 goli - 2012), Ana Alekperova (Azerbejdżan, Górnik Łęczna, 6 goli - 2011).