Mazowsze wiceMistrz

- Potrafiłyśmy pokazać wszystkim na co nas stać - mówi Milena Prochowska, kapitan kadry Mazowsza i MVP finałów OOM.


Tak samo jak rok temu również i teraz kadra Mazowsza zdobyła wicemistrzostwo Polski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży będącej mistrzostwami kraju w rywalizacji kadr wojewódzkich U16. Reprezentacja województwa mazowieckiego doszła do samego finału, w którym dzielnie stawiała czoła kadrze województwa łódzkiego. O tym, kto zdobędzie złoty a kto srebrny medal zadecydowała jedna bramka, która zresztą padła w ostatniej akcji meczu. Pech Mazowsza? Podsumowując występ Mazowsza na OOM trzeba wziąć pod uwagę nie tylko turniej finałowy, ale także eliminacje. Jedno jest pewne "stolica" w tym sezonie pokazała swój charakter.

- Jeszcze pół roku temu nikt w nas nie wierzył. Każdy wątpił, że możemy pojechać na Olimpiadę. Jednak my pokazałyśmy, że jesteśmy drużyną. Kawał dobrze wykonanej pracy sprawił, że mogłyśmy zagrać na mistrzostwach i wróciłyśmy z nich z medalami na szyjach. Wiadomo, że po porażce w finale zawsze pozostaje pewien niedosyt, ale jednak medal to medal. Jesteśmy jednymi z najlepszych zawodniczek w Polsce - mówi Milena Prochowska, kapitan kadry Mazowsza. - Swojej wspaniałej drużynie chciałabym podziękować za ogromny wkład pracy, jaką wykonałyśmy w krótkim czasie. Mimo przeszkód pokazałyśmy wszystkim, na co nas stać - dodaje.

Grę kadry juniorek Mazowsza w tym sezonie trzeba rozdzielić na dwa przedziały czasowe: na jesień ubiegłego roku oraz na ten rok kalendarzowy. Jesienią na początku eliminacji Mazowiecki ZPN przegrał 2 z 3 meczów grupowych. Uległ kadrze Łódzkiego i Lubelskiego, a więc swoim głównym rywalom w grze o awans na OOM. Wiosną musiał gonić rywalki, aby awansować do najlepszej ósemki w kraju. We wiosennych meczach Mazowsze wygrywało wszystko. Kolejno pokonało Świętokrzyski ZPN aż 28:0, wygrało z Łodzią 1:0 oraz w decydującym o awansie meczu pokonało Lubelszczyznę 2:0. Właśnie taki wynik musiał paść w ostatnim meczu, aby na Olimpiadę pojechało Mazowsze, a nie Lubelszczyzna.

Na turnieju finałowym "Warszawa" wygrała wszystkie trzy mecze grupowe bez straty gola. Pierwszego gola po sześciu z rzędu meczach na zero z tytułu Mazowsze straciło właśnie w finale i był to gol decydujący o tym, że kadrowiczki wywalczyły wicemistrzostwo kraju zamiast ewentualnego mistrzostwa. To i tak dobry wynik. - Mimo że zajęłyśmy II miejsce to i tak jestem bardzo dumna ze swojej drużyny. Wiem, że każda z nas dała z siebie wszystko, aby osiągnąć nasz wspólny cel. Podziękowania należą się również najlepszym trenerom pod słońcem, dzięki którym nasz cel nie zostałby zrealizowany. Byli przy nas, gdy miałyśmy gorsze dni, zawsze starali się nam pomóc. I właśnie za to cała drużyna dziękowała po turnieju naszym trenerom - podkreśla Prochowska.

Milena Prochowska oprócz tego, że jako kapitan poprowadziła w tym sezonie kadrę Mazowsza do medalu to została indywidualne nagrodzona także tytułem MVP dla najlepszej zawodniczki tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. - Dla mnie największą dumą było to, że mogłam być kapitanem tego zespołu - zapewnia. Na co dzień 15-letnia pomocniczka jest piłkarką Uczniowskiego Klubu Sportowego Ząbkovia Ząbki, który ostatnio wywalczyła awans do I ligi kobiet. Oprócz niej z Ząbkovii na OOM grała także Anna Kodym oraz najlepsza bramkarka turnieju - Klaudia Zielińska.

mecze Mazowsza U16 w sezonie 2018/2019
eliminacje do OOM
- Świętokrzyski ZPN 3:0
- Łódzki ZPN 0:2
- Lubelski ZPN 1:2

- Świętokrzyski ZPN 28:0
- Łódzki ZPN 1:0
- Lubelski ZPN 2:0

turniej finałowy OOM
- Śląski ZPN 1:0
- Pomorski ZPN 2:0
- Dolnośląski ZPN 6:0

- Łódzki ZPN 0:1

kadra Mazowsza
Katarzyna Jeryng (AZS UW Warszawa)
Oliwia Malesa (GOSiRki Piaseczno)
Sandra Staniszewska (LSS Legia Warszawa)
Karolina Cyzż (Mazovia Grodzisk Wielkopolski)
JOanna Krzyżanowska (Mazovia Grodzisk Wielkopolski)
Wiktoria Malinowska (Mazovia Grodzisk Wielkopolski)
Natalia Betlińska (Praga Warszawa)
Dominika Dudal (Praga Warszawa)
Oliwia Katowicz (Praga Warszawa)
Aleksandra Marcinowska (Praga Warszawa)
Zuzanna Maronde (Praga Warszawa)
Daria Sokołowska (Praga Warszawa)
Natalia Bednarczyk (KS Raszyn)
Oliwia Czarnocka (KS Raszyn)
Amelia Chmura (Sportowa Czwórka Radom)
Anna Kodym (Ząbkovia Ząbki)
Milena Prochowska (Ząbkovia Ząbki)
Klaudia Zielińska (Ząbkovia Ząbki)
trenerzy: Maciej Anglart, Bartłomiej Gąsior, Adrian Piankowski, Marcin Malinowski