Amerykanki nadal mistrzyniami

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych wygrała Mundial rozgrywany przez ostatni miesiąc we Francji.


Od 7 czerwca do 7 lipca we Francji rozgrywane były Mistrzostwa Świata kobiet w piłce nożnej. Do gry o najważniejsze trofeum w kobiecej piłce stanęły 24 reprezentacje narodowe ze wszystkich sześciu światowych konfederacji.

Tytuł najlepszej drużyny narodowej na globie obroniły Amerykanki, które w meczu finałowym pokonały obecne mistrzynie Europy - Holenderki 2:0. W meczu o 3. miejsce Szwecja wygrała z Anglią 2:1. Mecz finałowy Mundialu rozegrany został nie gdzie indzie jak w Lyonie - mieście najlepszego kobiecego klubu na świecie.

Dla Amerykanek były to czwarty wygrany Mundial na osiem dotychczas rozegranych. Wcześniej kadra USA triumfowała w 1991, 1999 i 2015 roku, a w międzyczasie w 2011 uległa w meczu finałowym Japonii.

Mecze Mistrzostw Świata rozegrane we Francji cieszyły się sporym zainteresowaniem publiczności. Średnio mecze z wysokości trybun oglądało 22 tysiące widzów. Sam finał zgromadził na trybunach natomiast 58 tysięczną publiczność. Mecze było można oglądać nawet oficjalnie w Polsce na kanale TVP Sport.

Uczestnikami Mistrzostw Świata 2019 byli: Austria, Chiny, Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Kamerun, Nigeria, RPA, Kanada, Jamajka, USA, Argentyna, Brazylia, Chile, Nowa Zelandia, Anglia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Norwegia, Szkocja, Hiszpania, Szwecja.

Jeśli chodzi o naszą reprezentację Polski to nie zdołała ona wywalczyć swojego pierwszego awansu na Mundial. W grupie eliminacyjnej nasza kadra była słabsza od Szkocji, która pojechała na Mundial i od Szwajcarii, która przegrała później baraże o udział MŚ. Na Mundialu nasza eliminacyjne rywalki ze Szkocji nie wygrały żadnego meczu.

Następne Mistrzostwa Świata odbędą się za cztery lata. Wcześniej, bo w 2021 roku rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy, których gospodarzem będzie Anglia. Eliminacje do EURO rozpoczną się na przełomie sierpnia i września tego roku.