Rusza I liga kobiet

To ostatni sezon podzielonej I ligi. Kto zdoła awansować do Ekstraligi, a kto zostanie w nowej "ekstraligowej I lidze"?


W najbliższy weekend rozpocznie się nowy sezon na boiskach I ligi kobiet. Będzie to ostatni sezon w którym pierwsza liga będzie podzielona na dwie dwunastozespołowe grupy. Od kolejnego sezonu ma być już tylko jedna grupa I ligi. W związku z reformą rozgrywek po tym sezonie z 24-zespołowej pierwszej ligi spadnie aż czternaście zespołów.

Zgodnie z regulaminem po tym sezonie z ligi spadną zespoły, które zakończą sezon na miejscach 6-12. Spadną do II ligi, która będzie wyglądała tak samo, jak obecnie wygląda I liga, czyli będzie podzielona na dwie terytorialne grupy. W nowej I lidze utrzymają się zespoły z pozycji nr 2, 3, 4 i 5, a wygrani obu grup oczywiście awansują na dotychczasowych zasadach do kobiecej Ekstraligi. Kto nie awansuje, lecz utrzyma się to w nowym sezonie będzie grał w "ekstraligowej I lidze" bo strukturalnie nowa I liga będzie wyglądała tak samo jak Ekstraliga - taka sama liczba zespołów, tyle samo meczów i tak samo dalekie wyjazdy po całej Polsce.

Kto w tym sezonie będzie miał największe szanse na awans do Ekstraligi? Trudno wskazać faworytów do awansu do Ekstraligi. Żaden z zespołów nie wydaje się być na tyle przygotowany sportowo i organizacyjnie, aby podołał grze w Ekstralidze z które jak wiemy beniaminkowie regularnie spadają. Na południu w grze o awans może liczyć się Rekord Bielsko-Biała albo na przykład TS ROW Rybnik. Na północny nawet takich faworytów nie widać. Może w końcu Stomilanki Olsztyn, którym awans parę razy już uciekł? Awansować nie będą mogły rezerwy Konina i Łodzi więc z północy awansować będzie łatwiej.

Ktoś mógłby powiedzieć, że skoro nie ma faworytów do awansu to liga jest wyrównana. Może i w tym jest ziarno prawdy ale wyniki osiągane później przez takich mistrzów I lig w Ekstralidze pokazują, że wyrównana w taki sposób I liga w żaden sposób nie sprzyja klubom w ich późniejszej grze w Ekstralidze. Nie wiadomo co będzie z Polonią Poznań, która właśnie w tym roku spadła z elity. Jeśli nawet przystąpi do rozgrywek to może ich nie ukończyć z przyczyn finansowych.

Zapowiada się... właśnie jaki sezon? Chyba najlepszym określenie będzie: dziwny sezon.

I liga kobiet, 2019/2020

I liga kobiet, gr. północna: Polonia Poznań, Medyk II Konin, KS Raszyn, Polonia Środa Wielkopolska, Praga Warszawa, Ząbkovia Ząbki, Piastovia Piastów, Stomilanki Olsztyn, UKS SMS II Łódź, Akademia Piłkarska LG Gdańsk, AP Kotwica Kołobrzeg, Unifreeze Górzno
I liga kobiet, gr. południowa: HydroTruck Radom, Sokół Kolbuszowa Dolna, Wanda Kraków, Rekord Bielsko-Biała, Gol Częstochowa, Resovia Rzeszów, Rysy Bukowina Tatrzańska, Respekt Myślenice, Tarnovia Tarnów, Sparta Daleszyce, TS ROW Rybnik, SWD Wodzisław Śląski

symulacja końcowych miejsc w I lidze
1. miejsce - awans do Ekstraligi
2. miejsce - pozostanie w nowej I lidze
3. miejsce - pozostanie w nowej I lidze
4. miejsce - pozostanie w nowej I lidze
5. miejsce - pozostanie w nowej I lidze

6. miejsce - spadek do nowej II ligi
7. miejsce - spadek do nowej II ligi
8. miejsce - spadek do nowej II ligi
9. miejsce - spadek do nowej II ligi
10. miejsce - spadek do nowej II ligi
11. miejsce - spadek do nowej II ligi
12. miejsce - spadek do nowej II ligi