Gdańsk z szansą na Ekstraligę?

Akademia Piłkarska LG Gdańsk ma parę nowych zawodniczek z Ekstraligowym ograniem. Myślą o awansie do elity?


Kluby, które myślą o grze w Ekstralidze muszą w tym sezonie swoje plany przekuć w skuteczną realizację bo jeśli awansu do piłkarskiej elity nie uzyskają w tym sezonie to w kolejnym będzie już im o wiele trudniej w związku z reformą rozgrywek łączącą dwie grupy I ligi w jedną centralną. Zespoły grające obecnie w północnej grupie I ligi w kwestii awansu do Ekstraligi mają zadanie nieco bardziej ułatwione niż kluby z grupy południowej. Dlaczego? W grze o awans do elity z północnej części Polski liczy się bowiem dziesięć zespołów, a nie dwanaście jak to jest na południu bowiem rezerwy Medyka Konin i UKS SMS Łódź awansu wywalczyć nie mogą ze względów regulaminowych.

Jednym z zespołów, którego można wymieniać za potencjalnego kandydata do wygrania północnej grupy I ligi została ostatnio Akademia Piłkarska LG Gdańsk. Choć poprzedni sezon drużyna z Gdańska zakończyła na piątym miejscu w lidze z dużą stratą punktową do ścisłej czołówki, a poprzedni na odległym dziewiątym miejscu to zmiany kadrowe, jakie nastąpiły latem w drużynie i brak istotnych wzmocnień innych zespołów sprawił, że gdańszczanki mogą być dziś uważane za jeden z zespołów mających szansę wejść w przyszłym roku do piłkarskiej elity.

Latem do Akademii dołączyło parę zawodniczek, które w przeszłości grały już w kobiecej Ekstralidze. Są to 27-letnia Karolina Gruszka grająca ostatnio w Mitechu Żywiec, a wcześniej między innymi także w Czarnych Sosnowiec i AZS UJ Kraków. Po dwóch latach swoją piłkarską karierę na dużym boiska wznowiła 27-letnia Patrycja Salwa, która na szczeblu Ekstraligi występowała w AZS PWSZ Wałbrzych i w Zagłębiu Lubin. Po jeszcze dłuższej przerwie do gry na trawie wróciła także 22-letnia Kornelia Okoniewska, ex-piłkarka Olimpii Szczecin i KKP Bydgoszcz. 18-letnia Angelika Kołodziejek przyjechała do Trójmiasta z UKS SMS Łódź gdzie wystąpiła w paru meczach najwyższej ligi. Ponadto w składzie zespołu jest także wiele zawodniczek, które w Ekstralidze grały w barwach Sztormu AWFiS Gdańsk.

Akademia Piłkarska LG Gdańsk istnieje od 2014 roku. Początkowo grała pod szyldem Akademii Lechii Gdańsk, a teraz jest samodzielnym klubem. To ich trzeci sezon zespołu na szczeblu I ligi. Na obecną chwilę można zakładać, że ewentualna walka o awans do Ekstraligi może rozegrać się pomiędzy Stomilankami Olsztyn i Gdańskiem, choć oczywiście inne zespoły, również mogą włączyć się do gry o awans - czasem nawet niekoniecznie z takim zamierzeniem, bo przecież tylko zespoły z miejsc 2-5 utrzymają się w nowej I lidze, więc w końcówce sezonu może się okazać, że zrobi się ścisk w czubie tabeli. Jeśli APLG uzyskałoby awans do najwyższej klasy rozgrywkowej to poniekąd zastąpiłoby w niej Sztorm AWFiS Gdańsk, który w Ekstralidze grał w latach 2015-2017.