Sędzie w programie talentów

Dwie sędzię zostały objęte w tym sezonie narodowym programem mentorskim PZPN. To Angelika Gębka i Joanna Pondo.


Wraz z nowym sezonem ruszyła nowa edycja programu mentorskiego Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Program ten jest inaczej zwany również programem talentów dla najbardziej perspektywicznych sędziów szczebla centralnego. Ma on na celu m.in. wyszukiwanie zdolnych i utalentowanych sędziów, udzielania im pomocy w rozwijaniu i kształtowaniu umiejętności sędziowskich oraz mobilizować do doskonalenia i podnoszenia własnych kwalifikacji.

W nowym sezonie do programu zaliczają się dwie sędzie główne szczebla centralnego w piłkarstwie kobiecym. Są to 26-letnia Angelika Gębka z okręgu śląskiego i 22-letnia Joanna Pondo ze Szczecina. Każda z nich ma swojego mentora (czytaj: opiekuna) z innego województwa. Łącznie w programie mentorskim jest 18 sędziów, 16 z nich to mężczyźni, a 2 to kobiety.

Dla Angeliki Gębki to już drugi z rzędu udział w programie mentorskim. Jej mentorką została była międzynarodowa sędzia piłkarska, a obecnie obserwator Karolina Tokarska (znana także pod nazwiskiem Radzik). Gębka to była piłkarka. Jako zawodniczka była związana między innymi z klubami kobiecej Ekstraligi - Czarnymi Sosnowiec i Mitechem Żywiec. Obecnie sędziuje właśnie w Ekstralidze. Reprezentuje podokręg Sosnowiec.

Z drugiej części kraju pochodzi natomiast Joanna Pondo reprezentująca Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej w Szczecinie. W przeszłości grała w piłkę ale w przeciwieństwie do Gębki jako zawodniczka do Ekstraligi nie doszła. Jej klubem byli Błękitni Stargard z którymi grała na poziomach od III do I ligi. Sędzią jest od trzech lat. W tym roku zadebiutowała w najwyższej klasie rozgrywkowej. Sędziuję także rozgrywki futsalu i beach soccera. W programie jej mentorką jest Justyna Zając, obserwator Ekstraligi a niegdyś sędzia międzynarodowa.