Startują poznańskie AMP'y

Rozpoczyna się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. 16 drużyn powalczy o medale.


Od piątku do niedzieli w dniach 21-23 lutego w Poznaniu odbędzie się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Będzie to coroczny finał największej halowej imprezy w polskim piłkarstwie kobiecym na szczeblu seniorskim. Szesnaście uczelnianych drużyn będzie walczyć o Mistrzostwo Polski. Turniej kobiet będzie rozgrywany razem z turniejem męskim.

Drużyny, aby zakwalifikować się do finału musiały przejść przez eliminacje. Turnieje półfinałowe odbyły się w Warszawie - dla uczelni z północnej części kraju oraz w Krakowie - dla uczelni z południowej części Polski. W obu turniejach wystąpiło łącznie 40 uczelni z czego 15 mogło wywalczyć awans do turnieju finałowego. Strefowe półfinały wygrał Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Awans uzyskało 15 drużyn, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma zapewnione miejsce w gronie finalistów jako gospodarz. Z półfinału "A" w Warszawie awansowało siedem drużyn, a z półfinału "B" w Krakowie awans uzyskało osiem drużyn. To podział według klucza z równym uwzględnieniem całkowitej liczby uczestników obu półfinałów. Ogólnie w turnieju finałowy AMP zagra 16 zespołów.

W gronie finalistów 12 z 16 drużyn to przedstawiciele szkół wyższych, które rok temu także zakwalifikowały się do turnieju finałowego. Największymi nieobecnymi tegorocznych AMPów w Poznaniu będą Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu Gdańsk, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Częstochowa czy choćby Akademia Wychowania Fizycznego Warszawa, która to drugi raz z rzędu nie wywalczyła awansu do turnieju finałowego.

Tak samo jak w latach ubiegłych faworytami do miejsc na podium są UJ Kraków i PWSZ Wałbrzych czyli zespoły bazujące na zawodniczkach grających w Ekstralidze kobiet na trawie, a także UAM Poznań i Uniwersytet Szczeciński. Złota z ubiegłego roku będzie bronił krakowski UJ.

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu to największe halowe wydarzenie w żeńskiej piłce nożnej. Ogólnopolska rywalizacja studentek po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku jako Turniej o Puchar Zarządu Głównego AZS. Po trzech latach impreza ciesząca się coraz to większym zainteresowaniem przekształciła się w AMP. Złoto wygrywał już UJ Kraków (2015, 2018, 2019), PWSZ Wałbrzych (2017), UAM Poznań (2016, 2014), PWSZ Konin (2013, 2011), Uniwersytet Szczeciński (2012) oraz AJD Częstochowa (2008, 2009, 2010).

Komplet finalistów AMP 2020
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Gdański
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Politechnika Poznańska
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Politechnika Śląska w Gliwicach
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Politechnika Wrocławska


---> terminarz (plan gier, godziny, lokalizacje) turnieju finałowego 2020