Historia AMP

Akademickie Mistrzostwa Polski są ważnym i sympatycznym wydarzeniem. To największy turniej seniorek.


W najbliższy piątek, sobotę oraz w niedzielę (21-23 lutego) odbędzie się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet. Gospodarzem mistrzostw w których zagra łącznie 16 zespołów będzie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mecze rozgrywane będą w Hali UAM przy ulicy Zagajnkowej, która jest jedną z najbardziej rozpoznawanych hal w żeńskim futsalu oraz w Hali Uniwersytetu Przyrodniczego przy ulicy Zajazd. Finał odbędzie się na UAM. Przed turniejem finałowym można przypomnieć historię tych rozgrywek...

Mija właśnie dwanaście lat od pierwszego ogólnopolskiego turnieju studentek w futsalu. W tym roku rozgrywana jest trzynasta edycja zmagań. Pierwsze takie zawody odbyły się wiosną 2008 roku, a ich organizatorem był Uniwersytet Warszawski. Zagrało wówczas jedynie 7 zespołów, a rywalizacja toczyła się pod nazwą Puchar Zarządu Głównego AZS w futsalu kobiet. Takie schemat rozgrywek był łącznie przez trzy lata. Mistrzem w tym czasie trzy razy z rzędu była AJD Częstochowa. Turnieje trwały jeden dzień.

W 2011 roku Puchar Zarządu Głównego AZS przekształcił się w Akademickie Mistrzostwa Polski. Od tego momentu rozgrywki znacznie zyskały na wartości. Zamiast jednego dnia turnieju rywalizacja sportowa zaczęła trwać po trzy dni (zespoły przyjeżdżają w czwartek wieczorem, mecze są od piątku do niedzieli), a kiedyś trwała nawet cztery (mecze grano już w czwartek wieczorem)! Od 2012 roku, aby zagrać w AMP trzeba przejść przez turniej eliminacyjny. Takie turnieje odbywają się dwa - jeden dla uczelni z północnej części kraju, a drugi dla zespołów z południa. W tym roku trzydniowe półfinały odbyły się w Warszawie oraz w Krakowie. Co roku w AMP gra łącznie około 40 uczelni.

Trzy/czterodniowycharakter turniejów przez lata sprzyjał nie tylko dużej rywalizacji sportowej, ale także integracji uczestniczek z różnych stron Polski, tym bardziej iż zmagania niekiedy toczyły się w atrakcyjnych lokalizacjach turystycznych jak choćby Kraków, Warszawa czy Gdańsk. Po takich turniejach AMPy były nie tylko kojarzone ze sportem, ale także z pamiątkową pocztówką z molo w Sopocie, rynku w Krakowie bądź zdjęciem spod Pałacu Kultury i Nauki w stolicy, nie wspominając już o możliwości spotkania się z koleżankami, które widuje się tylko raz na kilka miesięcy. Oficjalnie do rozpiski turnieju wprowadza się również imprezę integracyjną. Dzięki temu Akademickie Mistrzostwa Polski są ważnym i sympatycznym wydarzeniem w piłkarstwie kobiecym. To największy żeński turniej dla seniorek w halowej odmianie piłki nożnej.

Dla kogo są przeznaczone AMPy? Teoretycznie dla studentek. Mogą w nich grać także pracownicy wyższych uczelni. Zespoły, które od lat zajmują czołowe lokaty w tym turnieju mają jednak w swoich składach osoby, które już dawno nie są realnymi studentami tych uczelni bądź praktycznie nawet nigdy nie studiowały na danej uczelni. To pewna czarna karta tych rozgrywek, ale pokazująca zarazem jak ważne są to rozgrywki w polskim piłkarstwie kobiecym.

---> terminarz (plan gier, godziny, lokalizacje) turnieju finałowego 2020

Historia turniejów finałowych Akademickich Mistrzostw Polski

lokalizacja
rok
Mistrz
Wicemistrz
3. Miejsce
Warszawa
*2008
AJD Częstochowa PO Opole UP Lublin
Częstochowa
*2009
AJD Częstochowa PO Opole UAM Poznań
Warszawa
*2010
AJD Częstochowa UAM Poznań UM Białystok
Warszawa
2011
PWSZ Konin AJD Częstochowa USz Szczecin
Warszawa
2012
USz Szczecin PSW Biała Podlaska ADJ Częstochowa
Szczecin
2013
PWSZ Konin UAM Szczecin USz Szczecin
Poznań
2014
UAM Poznań UJ Kraków AJD Częstochowa
Gdańsk
2015
UJ Kraków USz Szczecin UAM Poznań
Poznań
2016
UAM Poznań AWF Poznań AWF Katowice
Katowice
2017
PWSZ Wałbrzych UJ Kraków AWF Warszawa
Warszawa
2018
UJ Kraków PWSZ Wałbrzych UG Gdańsk
Opole
2019
UJ Kraków UAM Poznań PWSZ Wałbrzych